,

از یاقوت کبود ایران چه می‌دانید؟

یاقوت کبود -لعل سبز رضوان

یاقوت یا کروندوم جزو کانی‌های سنگ ساز است که در بسیاری از سنگ‌های دگرگونی، آذرین و رسوبی یافت می‌شود. کروندوم به دلیل سختی زیاد به صورت کریستال‌های شفاف در رنگ‌های مختلف به طور گسترده شناخته شده است. کروندوم را با نام یاقوت نیز می‌شناسند، در خالص‌ترین حالت کروندوم بی‌رنگ و بسیار شفاف است که به آن یاقوت سفید می‌گویند و اگر در ترکیب این سنگ کروم وجود داشته باشد به رنگ قرمز خواهد بود و آن را به نام یاقوت قرمز می‌شناسند و اگر در ترکیب آن آهن و تیتانیوم وجود داشته باشد به رنگ آبی خواهد بود و آن را یاقوت کبود می‌نامند.

 

معدن سنگ یاقوت کبود در ایران

یاقوت یک ساختار کریستالی مثلثی شکل دارد که از اکسید آلومینیوم و اکسیژن تشکیل شده است و برای تشکیل به یک محیط عاری از سیلیکون نیاز دارد، اما از آنجایی که سیلیکون در پوسته زمین بسیار وجود دارد، بنابراین یاقوت طبیعی بسیار نادر و کم است. معادن استخراج سنگ‌های یاقوت در ایران در شهر همدان وجود دارد. میزان استخراج از این معادن در حدود ۷۵۰ تن است که توانسته در رتبه دوم معادن یاقوت در دنیا قرار بگیرد.

به دلیل اهمیت این سنگ و میزان کم آن استخراج این سنگ بسیار محدود است. اگر برای خرید یا فروش یاقوت کبود ایران نیاز به مشاوره دارید، با کارشناسان گالری لعل سبز رضوان در ارتباط باشید .

بهترین سنگ یاقوت کبود دنیا

بهترین یاقوت دنیا-لعل سبز رضوان

 

یاقوت کبود در سریلانکا، میانمار، تایلند، تانزانیا، استرالیا، کامبوج، هند و پاکستان به دست می‌آید. در حال حاضر بزرگترین یاقوت کبود با وزن ۴۲ کیلوگرم در سریلانکا کشف شده است. در بسیاری از موارد سنگ‌هایی همچون یولیت، تورمالین آبی و زیرکون آبی را با یاقوت کبود اشتباه می‌گیرند و تنها افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند، می‌توانند این سنگ‌ها را از یکدیگر تشخیص دهند.

 

مشخصات یاقوت کبود

در میان سنگ‌های طبیعی،یاقوت کبود یک سنگ قیمتی به شمار می‌آید. این سنگ که از اکسید آلومینیوم تشکیل شده است، همراه با کمی کبالت و فلزات دیگر رنگ زیبای آبی دارد. رنگ زیبای این سنگ که بسیار مسحور کننده است، توجه و تحسین بسیاری از کلکسیونرها و کسانی که علاقمند به سنگ‌های قیمتی هستند را به خود جلب کرده است. آنچه این سنگ را بیشتر متفاوت می‌کند، رنگ‌ آبی متمایزی است که با نگاه کردن از زوایای مختلف به نمایش می‌گذارد.

 

کیفیت سنگ یاقوت

سختی و دوام این سنگ به گونه‌ای است که پس از الماس در رتبه دوم قرار دارد. بعد از الماس که در مقیاس موهس رتبه ۱۰ از ۱۰ را دارد این سنگ از ۱۰ رتبه ۹ را دارد. به دلیل اینکه از دوام بالایی برخوردار است برای به کار بردن در انگشتر می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. آخال‌هایی که در سطح سنگ دیده می‌شوند آخال‌های نازک و بلندی شبیه به سوزن هستند که به ابریشم شباهت دارند.

جهت افزایش بهبود سنگ می‌توان از بریلیوم برای تثبیت رنگ و کیفیت سنگ استفاده کرد، اما یاقوت‌های کبود که به طور طبیعی در جواهرات به کار می‌روند ارزش بیشتری دارند. علاوه بر این همراه داشتن این سنگ کمک می‌کند تا از غده هیپوفیز محافظت کند، مشکلات بینایی، سردرد و سینوس تسکین پیدا ‌کنند و اختلالات عصبی کاهش پیدا کند.

 

اهمیت رنگ سنگ یاقوت

آنچه ارزش یاقوت کبود را دوچندان می‌کند رنگ آن است. یک رنگ زنده که آبی مخملی تا آبی مایل به بنفش است. هرچه رنگ سنگ تندتر و یکنواخت‌تر باشد ارزش بیشتری خواهد داشت. برخی از یاقوت‌های کبود از یک زاویه به رنگ آبی و از زاویه دیگر به رنگ بنفش دیده می‌شوند. سنگ‌های یاقوت کبود ماداگاسکار به دلیل رنگ شدیدی که دارند در رده بهترین‌ها قرار دارند.

یاقوت‌های کبود تنها به رنگ آبی نیستند و می‌توان در رنگ‌های صورتی، نارنجی، بنفش، سبز و زرد نیز آن‌ها را یافت. توجه داشته باشید رنگ نباید بیش از حد اشباع شده باشد چرا که باعث تیرگی سنگ و افت قیمت آن می‏شود. اگر برای خرید و فروش سنگ‌های قیمتی در ایران، از جمله یاقوت کبود ایران، نیاز به آگاهی دارید می‏توانید به گالری لعل سبز رضوان مراجعه کنید.

 

برش سنگ یاقوت

 

برش یاقوت کبود-لعل سبز رضوان

محبوب‌ترین و بهترین برش‌هایی که برای یاقوت کبود اجرا می‌شوند، اشکال بیضی، گرد و کوسن است که برای استفاده در انواع انگشتر، آویز و گوشواره مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته می‌توان یاقوت کبود را در اشکال مارکیز، گلابی و قلب نیز تراش داد. اگر یاقوت کبود دارای رنگ تیره‌تری باشد، عمق برش باید بیشتر باشد تا نور بیشتری به سطح سنگ نفوذ پیدا کند.

در واقع این برش ماهرانه است که باعث می‌شود رنگ آبی سنگ درخشش فوق العاده‌ای را ساطع کند. زوایا و جنبه‌های متقارن نیز کمک می‌کنند تا درخشش سنگ دو چندان شود. همچنین از نظر بصری یاقوت کبود بسیار جذاب‌تر دیده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت تراش و برش سنگ باید به گونه‌ای باشد که درخشان‌ترین حالت را به سنگ ببخشد.

خرید و فروش سنگ یاقوت

در هنگام خرید و فروش دقت داشته باشید تا سنگ مورد نظر در جلوی شما مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرد. همچنین به ترازو توجه داشته باشید تا از نظر وزنی تقلبی صورت نگیرد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای خرید یاقوت کبود ایران یک فروشگاه معتبر را انتخاب کنید.

تشخیص سنگ یاقوت کبود اصل از تقلبی

بر روی یاقوت کبود اصل و طبیعی، لکه‌هایی وجود دارد که اثبات می‌کند این سنگ به طور طبیعی از معادن استخراج می‌شود. حتی می‌توانید از طریق ذره بین برخی از لکه‌های کوچک را بر روی سطح سنگ کاملا مشاهده کنید. اما سنگ یاقوت کبود مصنوعی به طور کامل بی‌عیب و نقص است.

روند تشکیل سنگ یاقوت طبیعی سال‌ها به طول می‌انجامد، اما در آزمایشگاه زمان ساخت سنگ یاقوت کبود سرعت پیدا کرده و در مدت چند هفته یک سنگ یاقوت کبود ساخته می‌شود. معمولاً یاقوت کبود مصنوعی از مواد بی‌کیفیت همچون شیشه ساخته می‌شود که این شیشه‌ها باعث می‌شوند درون سنگ حباب‌های هوای ریزی ایجاد شود.

همانطور که اشاره شد سختی یاقوت کبود رتبه ۹ است، بنابراین اگر سطح آن با مواردی همچون سکه خراش داده شود، تقلبی خواهد بود. اگر بر روی یاقوت کبود اصل تنفس کنید در حدود یک یا دو ثانیه مه‌زدایی می‌کند که این زمان در سنگ‌های مصنوعی بسیار بیشتر است. چراغ اتاق را خاموش کرده و یک چراغ قوه را بر روی یاقوت کبود اصل بتابانید، اگر سنگ کبود به رنگ آبی است، باید رنگ آبی را منعکس کند، در غیر این صورت رنگ تقلبی خواهد بود.

 

نحوه قیمت‌گذاری سنگ یاقوت

خرید و فروش سنگ های قیمتی-لعل سبز رضوان

 

قیمت مقطوع سنگ یاقوت کبود بر اساس کیفیت آن تعیین می‌شود. به طوری که می‌توان گفت یاقوت‌های کبود بزرگ اما با کیفیت کم را می‌توانید بسیار ارزان‌تر خریداری کنید، چه بسا که یک یاقوت کوچک به دلیل کیفیت بالایی که دارد بسیار گرانتر فروخته می‌شود. باید گفت پیدا کردن یک یاقوت کبود آبی با وضوح بالا بسیار کمیاب است و در صورت وجود چنین یاقوتی، بسیار ارزشمند خواهد بود.

در حال حاضر گران‌ترین یاقوت‌های کبود مربوط به کشمیر هستند که به دلیل سطح ظاهری مخملی و درخششی که دارند، بسیار جذاب و گران هستند. یاقوت کبود را می‌توان در طیف گسترده‌ای از رنگ و وزن خریداری کنید. وضوح و جزئیات برش نیز برای قیمت‌گذاری مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. معمولاً سنگ‌های یاقوت کبود دو بار تحت تراش قرار می‌گیرند که از این رو از شفافیت بالاتری برخوردارند. جهت خرید و فروش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، از جمله خرید یاقوت کبود ایران از کارشناسان سایت لعل سبز رضوان کمک بخواهید.

 

مراکز فروش سنگ یاقوت

به طور کلی خرید و فروش سنگ‌های قیمتی کار دشواری است. توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه خرید و فروش سنگ قیمتی، ابتدا کمی اطلاعات خود را بالا ببرید تا دچار ضرر نشوید. برای خرید و فروش یاقوت کبود می‌توانید از سه طریق اقدام کنید، حضور در حراجی‏ها، حضور در گالری‌ها و یا پیدا کردن افرادی که این سنگ‌ها را خریداری و قصد فروش آن را دارند.

هر ساله حراجی‌های بسیاری در سطح داخلی و خارجی برگزار می‌شوند که با حضور در این حراجی‌ها می‌توانید بهترین سنگ‌های یاقوت کبود را برای تکمیل کلکسیون خود خریداری کنید. معمولا پیدا کردن کسانی که انواع سنگ‌های قیمتی را در اختیار دارند، کار بسیار دشواری است و نمی‌توان چندان به این افراد اعتماد کرد چرا که به دلیل‌ عدم آگاهی کافی ممکن است سنگ‌های تقلبی را به جای سنگ اصل خریداری کنید.

اما اگر به دنبال راه آسان‌تری هستید می‌توانید به گالری‌های فروش سنگ‌های قیمتی مراجعه کنید. در این گالری‌ها بهترین کارشناسان خبره و با تجربه حضور دارند که می‌توانند علاوه بر اینکه اطلاعات کاملی در مورد سنگ یاقوت کبود در اختیار شما قرار دهند، با توجه به بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید بهترین سنگ‌ها را برای خرید به شما معرفی کنند. سایت لعل سبز رضوان، برای خرید و فروش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی اطلاعات کاملی را توسط کارشناسان خبره در اختیار شما قرار می‎دهد.

 

سخن پایانی

سایت لعل سبز رضوان، یکی از گالری‌های معتبر در زمینه مشاوره خرید و فروش سنگ‌های زینتی و قیمتی است. جهت تکمیل اطلاعات خود می‌توانید به سایت لعل سبز رضوان مراجعه و از کارشناسان این مجموعه راهنمایی دریافت کنید. تست سنگ های قیمتی و ارزش گذاری آنها دو هدف بزرگ این مجموعه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یاقوت کبود ایران، از بهترین مشاوران این مجموعه مشاوره رایگان دریافت کنید