برلیان چیست؟ و چرا تراش برلیان؟

لعل سبز رضوان-انگشتر

ممکن است در مواجه با نام جواهرات این پرسش برای شما نیز پیش ‌آمده باشد که برلیان چیست؟ در پاسخ باید گفت برلیان به ‌نوعی از تراش سنگ گفته می‌شود که برای سنگ‌های قیمتی مانند الماس به کار می‌رود.

مهم‌ترین ویژگی تراش برلیان، تعدد صفحات برش خورده و در نتیجه، به وجود آمدن رخ چند وجهی در الماس است. این ویژگی سبب می‌شود تا نور در الماس به چرخش درآمده و باعث درخشندگی فوق ‌العاده آن شود.

**

برش گرد الماس یا همان برش برلیان به دلیل درخشندگی بالایی که در الماس ایجاد می‌کند توانسته است طرفداران زیادی را به سوی خود جلب نماید.

در این برش، الماس دارای 56 وجه برش خورده و حتی بیشتر از آن است. به همین دلیل برلیان با افزایش انعکاس نور، زیبایی و جذابیت الماس را به رخ می‌کشد.

 

الماس چیست؟

برای آشنایی با تراش برلیان الماس بهتر است ابتدا با سنگ الماس آشنا شوید. الماس یکی از سنگ‌های قیمتی است که بیشترین درجه سختی را در میان سنگ‌ها داشته و به صورت طبیعی از معدن استخراج می‌شود. عناصر سازنده این سنگ، کربن‌ها هستند که به شکل بسیار فشرده در کنار هم قرار گرفته‌اند.

مقاومت بالایی که الماس در مقابل خراشیدگی دارد سبب شده است تا انتخابی ایده آل برای تولید سنگ‌های قیمتی باشد. از دیگر ویژگی‌های الماس می‌توان به درخشندگی بالای آن و تجزیه نور سفید به رنگ‌های زیبا اشاره نمود. این سنگ‌ها از جمله محبوب‌ترین سنگ‌های قیمتی بوده و علاوه بر استخراج از معدن، به صورت مصنوعی در آزمایشگاه قابلیت تولید دارند.

تفاوت الماس و برلیان

 

برلیان-لعل سبز رضوان

با توجه به تعاریف ذکر شده از الماس و برلیان می‌توان نتیجه گرفت تفاوت میان الماس و برلیان تنها به ویژگی‌های ظاهری مربوط می‌شود. این در حالی است که هردوی این مواد ساختاری یکسان داشته و ماهیت سنگ الماس را دارند؛ بنابراین می‌توان گفت تراش برلیان الماس وجه تمایز میان الماس و برلیان می‌باشد.

در واقع الماس، شکل و ساختار اصلی این سنگ را نشان می‌دهد که دارای رخ معمولی بوده و ممکن است در مصارف دیگر غیر از جواهرسازی مانند برش شیشه کاربرد داشته باشد؛ اما برلیان بیانگر برش گرد و پرطرفدار الماس بوده و مختص جواهرسازی می‌باشد.

 

عوامل تأثیرگذار در قیمت الماس برلیان

این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی الماس‌های برلیان دارای قیمت و ارزش یکسان نیستند. عوامل مختلفی بر قیمت‌گذاری برلیان تأثیرگذار هستند که بخشی از آنها به شرح زیر می‌باشد:

⦁ شفافیت و درخشندگی بیشتر برلیان سبب افزایش قیمت آن می‌شود. در واقع بهترین و گران‌ترین سنگ الماس، بی‌رنگ بوده و درخشندگی بالایی دارد. این الماس از جمله سنگ‌های نایاب به شمار می‌رود.

⦁ وزن و قیراط الماس از اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت ‌گذاری برلیان محسوب می‌شود. هر چقدر قیراط الماس بالاتر باشد، آن سنگ بزرگ‌تر و با ارزش‌تر خواهد بود.

⦁ از مهم‌ترین عواملی که در ارزش‌گذاری برلیان نقش دارند می‌توان به نحوه تراش برلیان الماس و قرارگیری وجوه آن اشاره کرد.

در صورتی که تقارن وجوه برلیان بیشتر بوده و به نسبت دقیق‌تری روی سنگ اجرا شوند، برلیان گران ‌بهاتر خواهد بود.

 

چرا بیشتر از تراش برلیان استفاده می‌شود؟

عنوان سؤالی است که ممکن است برای شما نیز پیش‌آمده باشد. در پاسخ این سؤال می‌توان گفت برش برلیان دارای ویژگی‌های منحصر به ‌فردی است که باعث ایجاد جلوه‌ای درخشان و چشم ‌نواز در الماس می‌شود.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، انواع جدیدی از تراش‌های الماس رواج یافته‌اند. این تراش‌ها به طور غالب از تراش برلیان پیروی کرده و تحت تأثیر تراش گرد، انواع جدید و متنوع‌تری از تراش‌ها را تشکیل داده‌اند. در حال حاضر مدل‌های بسیار جذابی از این تراش‌ها برای الماس انجام می‌شود.

**

 برترین تراش‌های الماس

⦁ تراش زمرد یا امرالد

الماس‌های زمردی شکل، یکی از قدیمی‌ترین اقسام برلیان به شمار می‌آیند. این سنگ‌ها به شکل مستطیل و صفحه‌ای پهن بوده و گوشه‌های بریده ‌شده‌ای دارند. برلیان امرالد بیشتر مورد توجه افرادی است که علاقه ‌مند به برش‌های مستطیلی شکل الماس هستند. درخشندگی این الماس در مقایسه با مدل‌های دیگر تراش برلیان الماس کمتر است.

⦁ تراش به شکل قلب

برلیان قلبی شکل از مدل‌های بسیار ظریف و البته عاشقانه الماس است. درخشندگی و شفافیت برلیان قلبی به نحوه برش آن بستگی دارد؛ بنابراین هنگام خرید این الماس به کیفیت نواحی برش خورده دقت بالایی داشته باشید. لازم به ذکر است فقط جواهرسازان و تراش‌کاران حرفه‌ای قادر به اجرای منحنی قلبی باکیفیت بالا در برلیان هستند.

⦁ تراش مارکیز

تراش مارکیز یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین انواع برلیان محسوب می‌شود. این الماس دارای اندازه‌ای بزرگ‌تر بوده و همچنین قیراط بیشتری نسبت به برش‌های دیگر دارد. به همین دلیل تراش مارکیز از انواع بسیار گران ‌قیمت الماس به شمار می‌رود. وجود این تراش در انگشتر سبب می‌شود تا انگشتان فرد، باریک‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد.

⦁ تراش نیمه ماه

تراش نیمه ماه یا هلالی دارای شکلی نیم بیضی با لبه‌های مستقیم است. معمولاً این الماس به عنوان برلیان جانبی کاربرد داشته و به همین دلیل به صورت جفتی فروخته می‌شود. از این تراش به عنوان تکمیل ‌کننده تراش‌های بیضی کاشن و مستطیلی استفاده می‌شود.

**

⦁ تراش کاشن

این تراش برلیان الماس که به تراش بالشتی نیز معروف است، دارای گوشه‌های گرد و وجوه بزرگ‌تر می‌باشد. ساختار این برلیان سبب شده است تا وضوح و درخشش بالایی داشته باشد. الماس با تراش کاشن در شکل‌های مستطیل و مربع به فروش می‌رسند.

⦁ تراش دیاموند

درخشش تراش دیاموند در مقایسه با سایر تراش‌ها، بیشتر بوده و به همین دلیل باعث می‌شود تا این برلیان زیباتر و منحصر به ‌فرد دیده شود. گوشه‌های الماس در تراش دیاموند، اصلاح‌ شده و این امر سبب افزایش درخشندگی این الماس شده است.

⦁ تراش برلیان به شکل اشک

قطره اشک، یکی از الماس‌هایی که دارای برش بیشتر و در نتیجه، درخشندگی بیشتر است. از این الماس به عنوان الماس گلابی ‌شکل نیز یاد می‌شود. الماس به شکل قطره اشک دارای ظاهری ظریف و درخشان بوده و به همین جهت استفاده از آن ظرافت و نرمی خاصی به انگشتان می‌بخشد.

⦁ تراش اورال

تراش‌های بیضی‌شکلی که اغلب در حلقه‌های نامزدی مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع تراش برلیان الماس به سبک اورال هستند. این تراش دارای ظاهری کلاسیک بوده و از نظر درخشندگی شباهت زیادی به برش‌های گرد دارد.

⦁ تراش باگت

تراش باگت از پرکاربردترین تراش‌های برلیان به شمار می‌رود. این تراش‌ها معمولاً در کنار هم چیده شده و دارای درخشندگی فوق‌العاده‌ای هستند. از تراش‌های باگت در حاشیه دیگر سنگ‌ها در حلقه استفاده می‌شود.

⦁ تراش تک تخمک یا گرد

یکی از محبوب‌ترین انواع تراش برای برلیان، تراش گرد یا تک تخمک است. این تراش از گذشته تا به امروز تحت دست ورزی تراش ‌کاران قرار گرفته تا بیشترین درخشندگی را داشته باشد. این برش دارای انعطاف‌پذیری زیادی در 4 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

⦁ برلیان پرنسس

برلیان پرنسس یکی از درخشنده‌ترین برلیان‌ها است که در دو شکل مربع و مستطیل فروخته می‌شود. رنگ‌هایی که این برلیان ساطع می‌کند دارای جذابیت و زیبایی منحصر به ‌فردی هستند. اکثر برلیان‌ها، رنگ الماس را در مرکز آن نمایش می‌دهند. این در حالی است که برلیان پرنسس، رنگ الماس را در چهار گوشه خود به نمایش می‌گذارد.

جمع‌بندی

علم تراش برلیان الماس به عنوان یکی از علوم گران‌قدر و بسیار باارزش در دنیا شناخته می‌شود. به طوری که به کار بردن این تراش در الماس و ایجاد وجوه و زاویه‌های مختلف سبب ایجاد اختلاف در قیمت سنگ الماس می‌شود. فناوری تراش برلیان روز به‌ روز در حال پیشرفت بوده و پیشرفت علم و تکنولوژی دریچه‌های جدیدی از این علم به روی جواهرسازان و تراشکاران گشوده است. به خاطر داشته باشید برلیان فقط به ‌نوعی از برش سنگ الماس اطلاق می‌شود. در حالی که نام اصلی این سنگ، الماس بوده و نباید برای معرفی آن از نام برلیان استفاده نمود.