تفاوت برلیان و الماس چیست؟

تفاوت الماس و برلیان-لعل سبز رضوان

شاید فکر کنید الماس و برلیان یکی است، اما این دو سنگ گران بها باهم تفاوت‌هایی دارند که می‌خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم. از دیرباز تاکنون بسیاری از مردم به علت‌های مختلف خصوصا استفاده از سنگ‌ها برای تولید زیورآلات به سنگ‌هایی مثل الماس علاقه مند بوده‌‌اند و به علت مقاومت و زیبایی خیره کننده این سنگ‌ها همواره مورد توجه بوده اند.

اما موضوعی که باید درباره این گونه سنگ‌ها بدانید این است که برخی از اصطلاحات رایج درباره سنگ‌ها به غلط استفاده می‌شوند و ناشی از ناآگاهی و عدم آشنایی با سنگ‌ها است؛ مثلا بسیاری به غلط برخی گونه‌های الماس تراش خورده را برلیان می‌نامند. برای آشنایی بیشتر با تفاوت‌های برلیان و الماس تا پایان همراه ما باشید.

 

سنگ‌های قیمتی وسنگ‌های نیمه قیمتی

 

در جواهرسازی تنها دو گروه از کانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو گروه شامل سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی است. ارزش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به درجه خلوص آن‌ها است به عبارتی هر قدر سنگ دارای درجه ناخالصی پایین‌تری باشد می‌توان آن سنگ را جزو سنگ‌های قیمتی دسته بندی کرد. یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش ارزش سنگ می‌شود اندازه آن سنگ است.

از جمله سنگ‌های قیمتی می‌توان به الماس، یاقوت سرخ، سنگ زمرد و یاقوت کبود اشاره کرد.این کانی‌ها به دلیل نایاب بودن و سختی بالا، بسیار با ارزش هستند.

حال اگر می‌خواهید بدانید که برلیان brillant چیست باید بگوییم که برلیان سنگ قیمتی است که برش آن از چند قسمت تشکیل شده است. اگر بیشتر به ساختار برلیان و نحوه تراش خوردن آن دقت کنید متوجه می‌شود که چرا این تکه الماس تراش خورده تا این حد محبوبیت دارد. اگر بتوانید با چشم مسلح و با ابزار دقیقی این سنگ تراش خورده را مورد بررسی قرار دهید، متوجه خواهید شد که این سنگ از سه بخش تشکیل شده است.

این بخش‌ها شامل crown, Gridle و pavilion است. Gridle صفحه جدا کننده دو بخش بالایی crown و بخش پایینی pavilion است.

هر کدام از بخش‌های بالایی و پایینی از وجوه مختلف مثلثی، لوزی و یا کایت شکل تشکیل شده‌‌اند که در کل ۵۸ وجه را ایجاد خواهد کرد. این وجوه بر اثر تراش با لیزر‌های فوق العاده دقیق بر روی الماس ایجاد می‌شوند. قسمت culet که قسمت انتهایی و تیز برلیان است قسمت انتهایی تراش برلیان را در مقابل شکستگی و ضربه محافظت می‌کند.

 

مشخصات و خواص الماس چیست؟

 

الماس یکی از زیباترین و گران قیمت‌ترین کانی‌ها است. الماس کانی است که از کربن‌هایی با نظم و فشردگی بسیار بالا تشکیل شده است. زیبایی این سنگ آن قدر زیاد است که آن را پادشاه سنگ‌های قیمتی نامیده اند. زیبایی، کمیابی، سختی بالا و درخشندگی و همچنین کاربردهای صنعتی این سنگ باعث شده که این سنگ هزاران سال مورد توجه بشر قرار بگیرد و حتی در کتاب‌های تاریخی و مذهبی تورات از الماس نام برده و هزاران سال پیش در هندوستان الماس جز اولین سنگ‌های  کشف شده است.

الماس‌ها روی سطح زمین تشکیل نمی‌شوند. الماس‌ها برای تشکیل نیاز به محیط در عمق زمین با دما و فشار بالا دارند. الماس را می‌توان یک کانی متشکل از عنصر کربن با نظم ساختاری مکعبی تتراهدرال است. اتم‌های کربه در گوشه‌ها و در مرکز این مکعب قرار گرفته اند. به دلیل ساختار پایدار اتم‌های آن و پیوند قوی کوالانسی دارای بالاترین سختی در کانی‌ها به مقدار۱۰ در مقیاس مو می‌باشد.

از دیگر خواص الماس می‌توان گفت که الماس در برابر مواد شیمیایی حالت خنثی بوده ولی می‌توان با سولفوریک کروم دار در حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد به دی اکسید کربن تبدیل شود. پایداری بالا در برابر دما‌ها و فشار‌های متفاوت و همچنین هدایت الکتریسته بسیار ضعیف از دیگر ویژگی‌هایی است که این سنگ را به یک سنگ جادویی و خیره کننده تبدیل کرده است.

 

تفاوت‌های برلیان و الماس چیست؟

 

برلیان و الناس- لعل سبز رضوان

الماس و برلیان

برلیان در واقع الماسی است که به شکل زیبایی تراش خورده است. در واقع الماس بدون شکل خاصی از معادن الماس استخراج می‌شود در حالی که برلیان سنگی تراش خورده است. الماس دارای متد‌های گوناگونی برای تراش است که از این میان می‌توان به تراش برلیان، مارکیز، پرنس و باگت اشاره کرد. استفاده از عبارت برلیان برای سنگ قیمتی الماس می‌باشد.

 

خرید و فروش سنگ‌های قیمتی

 

نکاتی که باید همواره برای خرید و فروش سنگ‌های قیمتی مد نظر خود داشته باشید این است که همیشه باید سنگ‌های قیمتی خود را در مراکز معتبر تهیه کنید و تنها از طریق این فروشگاه‌ها خرید انواع سنگ‌های قیمتی و لاکچری خود را انجام دهید. امروزه خرید این دسته از سنگ‌ها در فروشگاه‌ها حضوری و اینترنتی انجام می‌شود که برای پیدا کردن بهترین و قابل اعتماد‌ترین مرکز با افراد آگاه در این زمینه مشورت کنید.

ما در سایت لعل سبز رضوان  اطلاعات جامعی در خصوص سنگ‌های قیمتی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

هر ساله در سراسر دنیا نمایشگاه‌های زیادی برای فروش این سنگ‌های قیمتی برگزارمی شود که فروشندگان از نقاط مختلف دنیا برای عرضه کالاهای خود در این نمایشگاه ها شرکت می‌کنند.
وزن طلا بر حسب گرم است اما وزن سنگ‌های قیمتی از جمله برلیان بر حسب قیراط اندازه گیری می‌کنند. باید بدانید که هر گرم ۱۰۰۰ سوت و هر هر قیراط ۲۰۰ سوت می‌باشد. حتماً دقت کنید که هنگام خرید برلیان شناسنامه جواهرات را از جواهر فروش دریافت کنید. همچنین هنگام خرید به درجه بندی وضوح الماس توجه کنید.

 

کیفیت الماس به سه ویژگی بستگی دارد:

۱. نوع تراش
۲. وضوح و نداشتن رگه‌های ناخالص
۳. رنگ هر چه قدر سفید‌تر و درخشان‌تر بهتر است

 

سخن پایانی

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که جواهرات گران قیمتی مانند برلیان،الماس یا سایر گوهر های ناب را بخرند. در صورتی که قصد خرید یا فروش سنگ های قیمتی و یا آشنایی بیشتر با این سنگ‌ها را دارید، برای مشاوره  رایگان می‌توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل نمایید و یا بصورت حضوری به دفتر گالری لعل سبز رضوان مراجعه کنید همچنین در پیج اینستاگرام ما نیز برخی نمونه سنگ های معاملاتی قرارداده شده که می توانید ما را در آنجا نیز دنیال کنید.

یادمان باشد که اطمینان بسادگی بدست نمی آید