نکاتی که قبل از خرید و فروش سنگ های قیمتی باید بدانیم

نکاتی که قبل از خرید و فروش سنگ های قیمتی باید بدانیم-لعل سبز رضوان

از زمان باستان تا به امروز، سنگ‌های قیمتی محبوبیت بسیار زیادی داشته‌‌اند؛ زیرا جذابیت زیادی دارند و بسیار کمیاب هستند. در زمان‌های گذشته از انواع سنگ‌های قیمتی به عنوان دارو استفاده می‌کردند و بعضی دیگر به عنوان نماد قدرت و شجاعت این نوع سنگ‌ها را به کار می‌بردند. برای آشنایی با انواع و نکات مورد نیاز در مورد خرید و فروش سنگ های قیمتی، در ادامه ما را همراهی نمایید.

 

تعریف سنگ قیمتی

انسان‌ها از زمان‌های گذشته تا امروز به انواع جواهرات علاقه داشته‌‌اند؛ بنابراین هیچ فردی تا به امروز به این موضوع پی نبرده است که جواهرات چه موقع کشف شده اند. هزاران سال است از جواهر به عنوان یک ابزار تزییناتی و طلسمی استفاده می‌شود. همه این جواهرات، سنگ قیمتی نام دارند.

اما در کل منظور از سنگ قیمتی، چهار سنگ ارزشمند یعنی: الماس، یاقوت سرخ، زمرد و یاقوت کبود است. بقیه سنگ‌های موجود در طبیعت که ارزش بالایی دارند، سنگ‌های نیمه قیمتی نام دارند.

همچنین سنگ قیمتی، یک مدل کانی با ارزش است که به صورت طبیعی در بین سنگ‌ها و صخره‌های روی زمین وجود دارد. الماس جزو سنگ‌های آذرین است که ارزش بسیار بالایی دارد.  از سنگ‌های رسوبی می‌توان به فیروزه و اُپال اشاره کرد.

یاقوت هم یک نوع سنگ قیمتی است که در سنگ‌های دگرگونی وجود دارد. اما نمی‌توان گفت که همه جواهرات از کانی‌ها به دست آمده‌‌اند؛ زیرا مروارید هم نوعی سنگ قیمتی است که از موجودات زنده یعنی صدف دریایی حاصل می‌شود.

 

انواع سنگ‌ها

 

بهتر است قبل از هرگونه خرید و فروش سنگ های قیمتی با انواع سنگها و نام سنگ های قیمتی یا اصطلاحا گوهر های گران بها  آشنا شویم.

در دنیای تجارت و بیزینس سنگ های گران بها را به دو دسته سنگ های قیمتی و سنگ های نیمه قیمتی دسته بندی میکنند.

اینکه بر اساس چه استاندارهای این طبقه بندی انجام می شود در تعریف زیر خواهیم گفت.

 

1.سنگ های قیمتی

4 سنگ قیمتی-گالری لعل سبز رضوان

سنگ های قیمتی

امروزه معادن سنگ‌زیادی در حال اکتشاف و استخراج هستند که سبب شده خرید و فروش سنگ های قیمتی ارزش بسیار بالایی داشته باشند. هر یک از این سنگ‌ها از یک ناحیه مشخص استخراج می‌شوند و خواص ویژه‌‌ای دارند. برخی از سنگ‌های قیمتی و باارزش موجود در طبیعت، عبارت است از:

الماس: محبوب‌ترین سنگ قیمتی موجود در دنیا است که میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا یک نوع سنگ الماس تولید شود. الماس یک ترکیب معدنی محسوب می‌شود که با استفاده از کربن خالص تولید می‌گردد و جزو محکم‌ترین ماده روی کره زمین به حساب می‌آید. این نوع سنگ‌ها استحکام فوق العاده بالایی دارند که فقط با استفاده از یک نوع الماس دیگر برش داده می‌شوند.

الماس‌ها معمولاً یک سنگ کمرنگ هستند اما مدل‌های زرد، قهوه‌‌ای، سبز، خاکستری، سیاه، صورتی، آبی، قرمز و بنفش نیز در سنگ الماس یافت می‌شود.

زمرد: این سنگ به دلیل رنگ سبز و زیبایی که دارد، معروف شده است. اما سنگ زمرد در رنگ‌های آبی و زرد هم یافت می‌شود. زمانی که زمرد در مقابل گرما قرار بگیرد، رنگ آن از بین می‌رود. زمردها یک نوع سنگ شکننده و زیبا هستند که جذابیت فوق العاده بالایی دارند.

یاقوت سرخ: یک نوع سنگ قیمتی باارزش است که رنگ آن در طیف صورتی تا قرمز قرار دارد. امروزه یاقوت سرخ به عنوان نماد عشق و علاقه شناخته شده است. اکثرا یاقوت سرخ را در آفریقا و آسیای جنوب شرقی به دست می‌آورند.

یاقوت کبود: این سنگ دارای رنگ‌های مختلف است، اما اکثرا با رنگ آبی در بین مردم شناخته شده است. رنگ‌های دیگر یاقوت کبود شامل صورتی، سفید یا زرد است. یاقوت کبود را می‌توان در سراسر آفریقا و آسیا استخراج کرد.

 

2.سنگ های نیمه قیمتی

سنگ‌های نیمه‌قیمتی عموماً در یک یا چند شاخصه زیبایی، کمیابی و استقامت امتیاز بالایی نمی‌گیرند و تمایز بین سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کمیاب بودن و کیفیت آنهاست. علیرغم این تمایز و طبقه بندی سنگ های قیمتی در مقابل سنگ های نیمه قیمتی، لزوماً درست نیست که یک سنگ قیمتی، همیشه ارزشمندتر یا کمیابتر از یک سنگ نیمه قیمتی باشد.

نام برخی از مهمترین سنگ های نیمه قیمتی هنگام خرید و فروش سنگ های قیمتی عبارتند از:

مروارید ،سنگ عقیق، سنگ زبرجد ،سنگ تورمالین، سنگ فیروزه ،سنگ آمیتیست ،سنگ سیترین ،سنگ اوپال، سنگ توپاز ، سنگ گارنت

 

 

خواص انواع سنگ‌های قیمتی

 

سنگ های قیمتی -لعل سبز رضوان

 

دو دسته خواص برای سنگ‌ها تعریف شده؛ یک دسته خواص روایی و یک دسته خواص روانشناسی که بله! هر دو حقیقت دارد.از خواص رواییح حتما عقیق یمنی را شنیده‌اید که به جهت حرز و دفع بلا استفاده می‌شود یا فیروزه که برای گشایش در کارها و فتح و پیروزی سفارش شده. و  زمرد که موجب ازدیاد رزق و روزی می‌گردد.

امروزه سنگ‌های قیمتی بسیار زیادی در طبیعت وجود دارند که علاوه بر زیبایی خاص خود، خواص بسیار مفیدی هم دارند. با توجه به تحقیقات بسیار زیادی که انجام شده است، بعضی از سنگ‌ها به عنوان یک ماده شادی بخش و فرح بخش محسوب می‌شوند.

هر یک از سنگ‌های قیمتی موجود در جهان، نماد یک ماه تولد مخصوص هستند. در این مواقع افراد می‌توانند با مشخصات سنگ‌ها آشنا شوند و به نفع خود از آن استفاده کنند.
زمانی که با یک مدل سنگ قیمتی روبرو شوید، به طور ناخودآگاه یک نوع انرژی تقویت کننده یا تضعیف کننده در فرد ایجاد می‌شود. امروزه از این مدل سنگ‌ها به عنوان سنگ‌های شفا دهنده  و چاکرا درمانی یاد می‌کنند که مزایای بسیار زیادی دارند.و همین باورها سبب رونق خرید و فروش سنگ های قیمتی در جهان شده است.

 

نحوه تشخیص سنگ قیمتی اصل از تقلبی

 

تشخیص سنگ قیمتی اصل از تقلبی در زمان خرید این مدل سنگ‌ها اهمیت فوق العاده بالایی دارد. امروزه کلاهبرداران بسیار زیادی وجود دارند که سنگ‌های قیمتی تقلبی را به جای سنگ‌های اصل در اختیار شما قرار می‌دهند. در این مواقع باید توجه داشته باشید که این سنگ‌های قیمتی شباهت بسیار زیادی به سنگ‌های اصل دارند.

سنگ ها یا اصل هستند که قیمت نسبتا بالایی دارند و یا غیر اصل و اصطلاحا اتمی هستند. قیمت جواهرات اتمی در مقایسه با جواهرات اصل بدون شک کم تر است.

سنگ‌های قیمتی تقلبی معمولا از جنس پلاستیک هستند و ظاهر مصنوعی دارند. سنگ‌های قیمتی اصل، ظاهر کاملا طبیعی دارند و بر روی سطوح درز و شکاف‌های زیادی دارند در صورتی که سنگ‌های تقلبی دارای سطح صاف هستند.

با توجه به اینکه سنگ‌های قیمتی اصل دچار فرسایش شده‌‌اند، پس نسبت به سنگ‌های تقلبی درخشش کمتری دارند. یک روش بسیار کاربردی برای تشخیص سنگ قیمتی اصل از تقلبی این است که وزن آن‌ها را اندازه گیری کنید. در اصل سنگ‌های تقلبی دارای وزن بیشتری نسبت به سنگ‌های اصل هستند.

برای خرید و فروش سنگ های قیمتی خود گالری لعل سبز رضوان، همراه با کادر مجرب و مشاوران خود، به شما عزیزان کمک می‌کند که سنگ‌های تقلبی را از اصل آن تشخیص دهید.

 

نکاتی که قبل از خرید و فروش سنگ های قیمتی باید بدانید

 

خرید و فروش سنگ های قیمتی-لعل سبز رضوان

خرید و فروش سنگ های قیمتی

با توجه به ارزش بالایی که سنگ‌های قیمتی دارند، برای خرید و فروش آن‌ها باید به نکات مهم در این زمینه توجه داشته باشید. برخی از نکات کاربردی و مهم در این زمینه عبارت است از:

از اولین نکاتی که قبل از خرید و فروش سنگ های قیمتی باید بدانید، این است که در زمینه سنگ‌ها باید اطلاعات زیادی را در اختیار مشتری قرار دهید. پس در این مواقع باید نسبت به تمام سنگ‌ها و مشخصاتی که دارند، اطلاعات دقیقی در دست داشته باشید.

دومین نکاتی که قبل از خرید یا فروش سنگ قیمتی باید بدانید، این است که باید تمام خواص و ویژگی‌های یک مدل سنگ قیمتی را در اختیار مراجعه کننده قرار دهید. بنابراین افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند، باید از تمام ویژگی‌ و خواص  سنگ اطلاع داشته باشند.

سومین نکاتی که قبل از خرید سنگ قیمتی باید بدانید، این است که به درستی از آن نگهداری کنید. زیرا بعضی از سنگ‌ها ممکن است در شرایط مختلف تخریب شوند و شما سرمایه‌های خود را از دست دهید پس باید در مورد شرایط نگهداری سنگ های قیمتی اطلاعات کافی داشته باشیم.

چهارم اطلاع از قیمت سنگ های قیمتی که معمولا قیمت سنگ‌های قیمتی به طور دقیق مشخص نمی‌شود؛ زیرا قیمت این محصولات به عوامل زیادی بستگی دارد. برخی از عواملی که قیمت این مدل سنگ‌ها را تعیین می‌کنند، عبارت است از:

1.شکل و برش سنگ های قیمتی

تراش دستی سنگ های قیمتی-لعل سبز رضوان

سنگ های گران قیمتی که در بالا با آن ها آشنا شدید، سنگ هایی خام هستند که برای استفاده در صنعت جواهر سازی باید آن را تراش داده و شکل بخشید. یکی ازایتم هایی که هنگام خرید و فروش سنگ های قیمتی روی قیمت جواهرات تاثیرگذار است، نوع تراش و شکل دهی آن است.

تراش‌های سنگ قیمتی به دو صورت دستی و صنعتی هستند که تراش‌های دستی قیمت بالاتری دارند. برای مثال در مورد الماس، تراش های زیر به نوبت گران ترین و ارزان ترین نوع الماس هستند. مارکیز برش برگ، پرنس برش مربع، باگت برش مستطیل دراز و برلیان برش گرد.

2.وزن سنگ های قیمتی

ایتم دیگری که هنگام خرید جواهر باید مورد توجه قرار دهید، وزن سنگ است. زمانی که شما قصد خرید یک سرویس جواهر را دارید، معمولا روی هر تکه از آن نام دو حرف اول سنگ به انگلیسی و وزن آن روی یک تکه کاغذ کوچک نوشته می شود. البته هنگام خرید ، قیمت طلا و قیمت جواهر، اجرت، مالیات و سود فروشنده محاسبه شده و قیمت نهایی به شما خریدار گفته می شود.

3.اندازه سنگ های قیمتی

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، هر چه اندازه جواهر بزرگ تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. اندازه سنگ های گران قیمت با واحد صوت سنجیده می شود که یک صدم قیراط است. سنگ های ریز الماس مانند برلیان معمولا نیم صوتی و سنگ های بزرگ تر حدود ۲ تا ۳ صوت وزن دارند.

 

4.رنگ سنگ های قیمتی

زمانی که رنگ یک سنگ زیادتر باشد، نشان می‌دهد که کیفیت آن بسیار بالا است. در این مواقع هر چه رنگ یک سنگ بیشتر باشد، قیمت آن بالاتر می‌رود.

5.خواص سنگ های قیمتی

برخی از سنگ‌ها خواص بسیار زیادی دارند. در این مواقع با توجه به خواصی که یک سنگ قیمتی دارد، قیمت آن را هنگام خرید و فروش سنگ های قیمتی افزایش می‌یابد.

 

سخن پایانی

امروزه سنگ‌های قیمتی بسیار زیادی در جهان استخراج شده‌‌اند که ارزش بسیار بالایی دارند. این مدل سنگ‌ها علاوه بر زیبایی خاصی که دارند، خواص بسیار مهمی را به خود اختصاص داده اند. به همین دلیل خرید و فروش سنگ های قیمتی روز به روز در حال افزایش است. قبل از اینکه برای خرید سنگ‌های قیمتی اقدام کنید، به نکات مهم در این زمینه توجه داشته باشید تا سرمایه‌های شما از دست نرود.

فروشگاه آنلاین و حضوری سنگ های قیمتی گالری لعل سبز رضوان، یکی از معتبر‌ترین مراکزی است که انواع سنگ‌های قیمتی را در اختیار مشتری‌های خود قرار می‌دهد. برای آشنایی با خواص هر یک از سنگ‌ها و خرید بهترین مدل، با مشاوران این گالری در ارتباط باشید.