سنگ‌های قیمتی ایران کدامند؟

سنگ های قیمی ایران-لعل سبز رضوان

از گذشته تا امروز، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی بسیاری از معادن کشورهای مختلف استخراج و در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار گرفتند. بیش از صدها سنگ قیمتی و نیمه قیمتی در دنیا وجود دارد که هر یک دارای خواص شیمیایی، رنگ، تراش، سایز و مقاومت‌های مختلفی هستند. در ایران نیز از گذشته‌های دور در بسیاری از معادن شهرهای ایران سنگ‌های قیمتی استخراج می‌شود. گرچه سنگ‌هایی که از معادن ایران استخراج می‌شوند، نتوانسته‌اند به خوبی بازارهای جهانی را به دست بگیرند، اما در بازارهای داخلی خرید و فروش سنگ‌های قیمتی رشد چشمگیری پیدا کرده است. در ادامه شما را با بهترین سنگ‌های قیمتی ایران بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

1.سنگ فیروزه

از مهمترین سنگ‌های قیمتی ایران، سنگ فیروزه است که علاوه بر خاورمیانه در سایر نقاط دنیا نیز مورد توجه واقع شده است. رنگ آبی این سنگ از گذشته تا به امروز، آورنده آرامش بوده است و از این جهت در طراحی و ساخت انواع انگشترها، آویز گردنبند و دستبندها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص فیروزه-لعل سبز رضوان

 

 • شهر فیروزه ایران

در معادن کشور ایران سنگ فیروزه در خالص‌ترین و مطلوب‌ترین شکل ممکن استخراج می‌شود. در کشور ایران، منطقه تاریخی خراسان از جمله مناطق مهم برای استخراج فیروزه است. مهمترین معادن فیروزه در شهر دامغان استان خراسان رضوی واقع شده است که از دیرباز جزو مهمترین مناطق استخراج سنگ‌های فیروزه به شمار می‌آید. گرچه دامغان شهری کوچک در ایران است اما فیروزه‌های این شهر به بازارهای جهانی آمریکا، اروپا و آسیا عرضه می‌شود.

 

 • مشخصات فیروزه ایرانی

تفاوت فیروزه ایرانی نسبت به سایر فیروزه‌های کشورهای دیگر در تن رنگ است. در فیروزه‌هایی که در مناطق آسیای مرکزی و ایالات متحده آمریکا استخراج می‌شوند، می‌توان تغییرات رنگی از آبی تا سبز را در آن‌ها مشاهده کرد. اما در فیروزه ایرانی آنچه باعث شده است که نسبت به سایر سنگ‌ها متمایز شود، نداشتن تن رنگ است. سنگ فیروزه ایرانی که رنگ آبی آسمانی دارد، با شفافیت بالا و هیچگونه نشانی از رنگ سبز و رگه سیاه و قهوه ای، در بین تمام کشورهای دنیا شناخته شده است. معمولاً سنگ‌های فیروزه که سبزتر هستند و رگه‌های قهوه‌های بیشتری در آن‌ها دیده می‌شود، جزو فیروزه‌های عربی شناخته می‌شوند.  از دیگر مشخصات فیروزه ایرانی می‌توان به ‌عدم تشکیل رگه اشاره کرد. وجود آهن و وانادیوم در معادن فیروزه ایران باعث شده است، از ایجاد رگه در سنگ فیروزه جلوگیری شود.

برای خرید و فروش سنگ‌های قیمتی در ایران از جمله فیروزه، می‌توانید به سایت لعل سبز رضوان مراجعه کنید.

 

2.سنگ عقیق

در میان سنگ‌های نیمه قیمتی، سنگ‌های عقیق که نوعی کوارتز شناخته می‌شوند، در انواع براق، نیمه براق و مات از معادن مختلف در طیف رنگی متنوع از سبز، زرد، قرمز، خاکستری، سیاه، سفید و آبی روشن استخراج می‌شوند. در سنگ‌های عقیق به طور کلی می‌توانید رنگ‌های زنده‌ای را مشاهده کنید که بیشتر به دلیل رد پای عناصری همچون کروم، نیکل، تیتانیوم، منگنز و اکسیدهای آهن است. این سنگ زینتی را می‌توان برای ساخت انواع جواهرات مهره دار همچون گوشواره، گردنبند و دستبند استفاده کرد.

خواص عقیق-لعل سبز رضوان

 

 • منشا سنگ عقیق

در حفره‌های آتشفشانی که لایه‌های سیلیس در سنگ‌ها وجود دارد، عقیق در بین لایه‌ها تشکیل می‌شود. هر عقیق می‌تواند منحصر به فرد باشد چرا که منشاء آن در ویژگی‌های سنگ نقش مهمی دارد. آنچه در کیفیت و ویژگی‌های منحصر به فرد سنگ عقیق نقش مهمی دارد، می‌توان به فرمول شیمیایی آن، ساختار کریستالی شش ضلعی، تنوع رنگی، حالت چرب و موم مانند، شفافیت، سختی، وزن مخصوص و عدم پراکندگی اشاره کرد.

 

 • شهر عقیق ایران

از دیگر سنگ‌های قیمتی ایران می‎توان به عقیق اشاره کرد. عقیق‌های ایرانی در مناطق مختلف استخراج می‌شوند که این موضوع باعث شده است تا عقیق‌ها در انواع مختلف، به شکل‌های متنوع و رنگ‌های متغیر از آبی کمرنگ، سفید، خاکستری، بی‌رنگ و قهوه‌ای و در برخی از موارد زرد و قرمز استخراج شوند. مهمترین معادن سنگ عقیق در ایران در استان خراسان رضوی قرار دارند. معدن بمرود در این استان به عنوان مهم‌ترین تامین کننده عقیق در ایران شناخته می‌شود. علاوه بر این استان عقیق قم، خور، چاه کاسه گو، حاجی، تربت حیدریه و ماوی نیز در ایران استخراج می‌شوند. جهت خرید و فروش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله عقیق، کارشناسان سایت لعل سبز رضوان همه روزه آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

 

 • مشخصات عقیق ایرانی

بهترین عقیق‌هایی که در ایران می‌توان به آن‌ها دست پیدا کرد، عقیق‌های قرمز رنگ هستند. همچنین بیشترین سنگ‌های عقیق که از معادن ایران استخراج می‌شوند، اندازه‌های کوچکی دارند. تنوع در سنگ‌های زینتی ایران از جمله عقیق بسیار زیاد است. عقیق خراسانی بیشتر در رنگ زرد و نارنجی یافت می‌شود. از مهمترین عقیق‌های ایرانی دیگر عقیق شرف الشمس است که به رنگ زرد به فروش می‌رسد و دارای خواص معنوی بسیاری است. عقیق شجره نیز از دیگر عقیق‌هایی است که در ایران استخراج می‌شود. به طور کلی میزان استخراج عقیق در ایران و سایر کشورها بسیار محدود است، از این رو با قیمت‌های بسیار بالایی به فروش می‌رسند. قطعاً سنگ‌هایی که از مناطق خاص استخراج می‌شوند و برش‌های مخصوصی بر روی آن‌ها پیاده‌سازی می‌شود، به طور قابل توجهی گران‌تر هستند.

 

3.سنگ یاقوت

سنگ‌های یاقوت را که با رنگ سرخ می‌شناسند، از سنگ‌های کمیاب و ارزشمند هستند. آنچه باعث می‌شود در میزان قیمت سنگ یاقوت تفاوت‌هایی ایجاد شود، کیفیت سنگ است. رنگ یاقوت که در طیف رنگی قرمز تیره تا قرمز روشن است، مهمترین عامل در ارزش‌گذاری سنگ یاقوت است. بهترین نوع یاقوت سرخ رنگ قرمز خالص و کمی ارغوانی دارد. یاقوت را می‌توان در رنگ‌های بنفش و نارنجی نیز خریداری کرد اما بهتر است تن رنگی آن نه خیلی تیره و نه خیلی روشن باشد. معمولاً برشی که برای سنگ‌های یاقوت انتخاب می‌کنند برش بیضی است اما می‌توانید یاقوت‌ها را در اشکال مختلف از جمله یاقوت گرد، مثلثی، تراش زمردی، مارکیز و گلابی نیز تهیه کنید.

خواص یاقوت-لعل سبز رضوان

 

 • شهر یاقوت ایران

در میان سنگ‌های قیمتی ایران، یاقوت را انتخاب کنید. از مهمترین شهرهای ایران که در حال استخراج یاقوت است می‌توان به استان همدان اشاره کرد. جهت خرید و فروش سنگ‌های زینتی، همچون یاقوت به گالری معتبر لعل سبز رضوان مراجعه کنید.

 

 • مشخصات یاقوت ایرانی

از سنگ‌های زینتی ایران، یاقوت‌هایی که استخراج می‌شوند دارای آخال‌های کمتری هستند، هرچه میزان آخال‌ها بزرگتر و برجسته‌تر باشد، شفافیت و درخشندگی سنگ کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه منجر به شکستگی سنگ می‌شود.

4.سنگ زمرد

از میان سنگ‌های قیمتی می‌توان به سنگ زمرد اشاره کرد که رنگ سبز خیره کننده این سنگ بسیار زیبا است. رنگ سبز این سنگ، رنگ جنگل و طبیعت و مراتع سرسبز را به خاطر می‌آورد. زمردهای سبز تیره نیز نسبت به سبز روشن، ارزشمندتر هستند. گرچه سنگ زمرد را با رنگ‌های قهوه ای، نارنجی و قرمز نیز می‌توانید تهیه کنید، اما رنگ سبز آن جزو با ارزش‌ترین سنگ‌های عقیق محسوب می‌شود.

سنگ زمرد-لعل سبز رضوان

 

 • شهر زمرد ایران

در میان سنگ‌های قیمتی ایران، زمرد جایگاه ویژه‌ای دارد. سنگ قیمتی زمرد در کشور ایران از معادن استان کرمان استخراج می‌شود. رنگ سنگ‌های این معادن از سبز تیره تا به رنگ زرد متمایل است.

 

 • مشخصات زمرد ایرانی

این سنگ شفاف و نیمه شفاف که جزو سنگ‌های بسیار سخت طبقه‌بندی می‌شود، به دلیل ساختار کریستالی و شش ضلعی بودن جزو سنگ‌های گران قیمت است. این سنگ که نماد عشق و رحمت است به دلیل خواص معنوی که دارد به شما کمک می‌کند که همیشه مهربان بمانید. کیفیت و خلوص این سنگ ایرانی به اندازه‌ای است که امکان صادرات آن به کشورهای اروپایی وجود دارد.

 

5.مروارید

مروارید جزو گرانبهاترین سنگ‌هایی است که تا به امروز کشف شده است. این سنگ را که امروزه به عنوان ملکه سنگ‌های قیمتی می‌شناسند، در رنگ‌های بنفش، نارنجی، سبز، آبی و بهترین رنگ یعنی سفید به دست می‌آید. به دلیل صید بیش از اندازه صدف‌ها، برداشت مرواریدها به طور چشمگیری در حال کاهش است.

لعل سبز رضوان-مروارید

 

 • دریای مروارید ایران

مرواریدها از اعماق اقیانوس‌ها و دریاها توسط غواصان استخراج می‌شوند. استخراج مروارید در ایران به سالیان بسیار دور برمی گردد، در گذشته تنها در دریاهای آب گرم مروارید را استخراج می‌کردند و از خلیج فارس و مناطقی همچون جزیره کیش، هندورابی و شیدور بیشترین مروارید استخراج می‌شد. در حال حاضر بهترین مرواریدهای ایران از جزیره لاوان استخراج می‌شود. مرواریدهایی که از خلیج فارس استخراج می‌شوند بیشتر به رنگ سفید تا کرم تیره هستند و در دنیا شناخته شده اند.

 

 • مشخصات مروارید ایرانی

مروارید از دیگر سنگ‌های قیمتی ایران است. کیفیت، درخشندگی و زیبایی مرواریدهای خلیج فارس شهرت جهانی دارند. زمانی که نور به بهترین مروارید خلیج فارس منعکس می‌شود، بخشی از آن به سطح زیرین نفوذ پیدا می‌کند و بخشی از آن انعکاس پیدا می‌کند. برای تشخیص مروارید اصل از تقلبی، تنها کافیست خراشی روی سطح مروارید ایجاد کنید. اگر در زیر ناخن پودری جمع شود این مروارید اصل است. مرواریدهای طبیعی از وزن بالاتری برخوردار هستند و به دلیل اینکه بدون دخالت انسان شکل گرفته اند، می‌توانند دارای نواقصی باشند. اگر یک مروارید کاملاً قرینه و صاف باشد این احتمال وجود دارد که مروارید تقلبی باشد.

 

سخن پایانی

امروزه سنگ‌های قیمتی از قیمت‌های بسیار بالایی برخوردار هستند و بسیاری از افراد سودجو سنگ‌های تقلبی را به عنوان سنگ‌های اصل به فروش می‌رسانند. برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده توصیه می‌شود، خرید سنگ قیمتی را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید. لعل سبز رضوان از برترین گالری‌های سنگ‌های قیمتی ایرانی و خارجی است. تنوع بی‌نظیر سنگ‌ها از لحاظ نوع، رنگ، تراش و اندازه در این گالری بسیار چشمگیر است. تنها کافیست با مراجعه به سایت لعل سبز رضوان با مجموعه بی‌نظیر این گالری بیشتر آشنا شوید و در میان سنگ‌های قیمتی ایران، بهترین‎ها را با قیمت مناسب انتخاب کنید.

.