سنگ های قیمتی آتشفشانی را بشناسیم

سنگ های قیمتی آتشفشانی-لعل سبز رضوان

سنگ‌های قیمتی ایران کدامند؟

سنگ های قیمتی آتشفشانی یکی از انواع سنگ‌های موجود در کره زمین هستند که برای موارد مختلفی از جمله زیورآلات و لوازم تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سنگ‌ها بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند و از قیمت‌های بسیار بالایی نیز برخوردارند.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که این نوع سنگ‎ها چگونه تشکیل می‌شوند؟ مواد تشکیل‌دهنده آن‎ها چیست و چرا این مواد باعث این همه زیبایی در سنگ‌های قیمتی می‌شوند؟ هدف ما در این متن، جواب دادن به تمام سوالات شماست. پس اگر تمایل دارید بیشتر در مورد این نوع سنگ‌ها بدانید و اطلاعات کامل‎تری از آن‌ها کسب کنید با ما تا انتها همراه باشید.

 

منشا سنگ‌های آتشفشانی

باید گفت منشا سنگ‌های آتشقشانی به فوران‌های آشتفشانی برمی‌گردد که هزاران سال پیش روی می‌داده است. در این فرآیند، مواد مذاب که به هسته زمین نزدیک‌ بودند در اثر فوران آتشفشان‌ها به سطح زمین منتقل می‌شدند. در نهایت این مواد به مرور سرد می‌شوند و به سنگ‌های آتشفشانی تبدیل می‌شوند. جالب است بدانید سنگ‌های آتشفشانی فقط مختص به خشکی و سطح زمین نیستند و می‌تواند در زیر آب نیز به‌ وجود بیایند.

آنچه سنگ‌های آتشفشانی با هم متفاوت میکند،به موارد مختلفی بستگی دارد. به‌عنوان مثال نوع کوه، دهانه آن و غیره می‌تواند بر روی سنگ تاثیر بگذارد. پس متوجه شدیم که سنگ‌های آتشفشانی مختلفی وجود دارند که هر کدام نیز کاربرد مخصوص به خود را دارند. همچنین از آن‌ها برای مصارف مختلف استفاده می‌شود.

سنگ‌های آذرینی که دارای مقدار زیادی سیلیس هستند، رنگ نسبتا روشنی دارند. اما آن‌هایی که از مواد معدنی فرومغناطیسی تشکیل شده‌اند، رنگ تیره دارند. و به «مافیک» مشهوراند.

 

انواع سنگ‌های آتشفشانی

همان‌طور که در متن اشاره کردیم سنگ‌های آتشفشانی انواع مختلفی دارند که در ادامه بیشتر در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

bazalt www.rezvandemantoid.com

1.سنگ‌های تفریتی، فنولیتی و بازانیت

این نوع از سنگ‌ها از انواع سنگ‌های آتشفشانی به‌ شمار می‌روند. لازم به ذکر است این نوع سنگ‌ها از نظر ظاهری شباهت بالایی به سنگ‌های صحرایی دارند و تشخیص آن‌ها از هم کمی مشکل است. سنگ‌های تفریتی، فنولیتی و بازانیت دارای «فنوکیریست‌های فلدسپاتوئید» هستند و جزو سنگ های قیمتی آتشفشانی به حساب می‌آیند؛ به همین دلیل در ساخت جواهرات از این سنگ‌ها استفاده می‌شود.

 

2.سنگ‌های آندزیت و بازالت آتشفشانی

از ویژگی‌های جالب این مدل از سنگ‌ها، داشتن گستره رنگ زیاد است. ترکیبات زیادی که در این سنگ‌ها وجود دارند باعث این همه تفاوت در رنگ می‌شوند. همین ویژگی‌ها منجر شده است تا سنگ‌های آندزیت و بازالت برای ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار بگیرند. پس باید گفت جزو سنگ‎ های نیمه قیمتی آتشفشانی به شمار می‌روند.

 

3.سنگ‌های داسیتی

سنگ‌های داسیتی از دیگر انواع سنگ‌های آذرین هستند. این مدل از سنگ‎ها از ذرات ریزی تشکیل شده‌اند و باید گفت از نظر ظاهری نیز شبیه به گرانیت هستند؛ به همین دلیل مشخص می‌شود که ظاهر زیبایی دارند. سنگ‌های داسیتی بیشتر برای ساخت سرامیک و کاشی‌های تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما باید گفت برای نما و همچنین دکوراسیون داخلی نیز کاربرد دارد.

 

4.سنگ لاتیت

از دیگر سنگ‌های موجود که در دسته سنگ‌های آتشفشانی قرار می‌گیرند، می‌توان به لاتیت اشاره کرد. این نوع سنگ‌ها به داشتن مقاومت بالا معروف هستند؛ به همین دلیل در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته جالب در مورد سنگ لاتیت این است که شباهت بالایی به سنگ بازانیت دارد. اما باید گفت تفاوتی که این سنگ‌ها با هم دارند وجود فلدسپار غنی از پتاسیم است.

 

5.سنگ پا

شاید تعجب کنید که سنگ پا نیز یکی از انواع سنگ‌های آتشفشانی به شمار می‌رود اما کاملا درست است. این نوع سنگ جزو سنگ‌های آذرین درونی است که پس از سرد شدن به این شکل در می‌آید. همان‌طور که می‌دانید سنگ‌ پا دارای منافذ بزرگی است که می‌تواند پوست‌های مرده کف پا را از آن جدا کند. به همین دلیل یک گزینه مناسب برای ساییدن پا به حساب می‌آید.

 

6.توف آتشفشانی

توف آتشفشانی همان خاکستری است که به هنگام شروع فعال شدن آتشفشان از کوه خارج می‌شود. امروزه متوجه شدند خاکسترها بسیار کاربردی هستند و می‌توان از آن‌ها در ساخت کف ساختمان، بتن و غیره استفاده کرد. جالب است بدانید سنگ توف با یک لایه رنگ سبز زیبا پوشیده شده است که می‌توان از آن برای زیباسازی استفاده کرد. به عنوان مثال در ساخت پارک، دکوراسیون داخلی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

7.سنگ پوکه

سنگ پوکه هم از انواع سنگ‌های آتشفشانی است که تخلخل بالایی دارد. اسم دیگر این سنگ پوکه معدنی است و باید گفت وزن پایینی دارد. اما برخلاف وزن پایین از مقاومت بالایی نیز برخوردار است. همین ویژگی منجر شده است که در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار گیرد.

 

معرفی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی آتشفشانی

 

همان‌طور که متوجه شدیم یک سری از سنگ‌های آتشفشانی قیمتی و یا نیمه قیمتی هستند که در ادامه بیشتر در مورد آن‌ها توضیح می‌دهیم.

  1. آبسیدین

 

 سنگ ابسدین -لعل سبز رضوان

 

آبسیدین یکی از انواع سنگ‌های آتشفشانی است که جزو سنگ‌های آذرین به شمار می‌رود. آبسیدین به محض خروج از آتشفشان سرد می‌شود و تشکیل کریستال می‌دهد. این نوع سنگ معمولا زمانی تشکیل می‎شود که مواد مذاب روی خشکی متبلور شوند. این نوع گدازه‌ها اگر در زیر آب تشکیل کریستال دهند نام‌های متفاوتی می‌گیرند.

جالب است بدانید که اسم این سنگ از کاشف یونانی آن گرفته شده است. آبسیدین داری انواع گوناگونی است و جزو سنگ های قیمتی آتشفشانی به‌شمار می‌رود. این سنگ دارای ترکیبات مختلفی است. به عنوان مثال بیشتر حجم آبسیدین را «دی‌اکسید سیلیکون» تشکیل می‎دهد. همچنین باید گفت از اکسید کلسیم، سدیم، پتاسیم و غیره نیز تشکیل شده است. آبسیدین را می‎توان در اکثر نقاط جهان یافت. اما به‌طور کلی در کشورهای کانادا، شیلی، اکوادور، یونان، ژاپن و غیره می‎توان مقدار زیادی از آن را پیدا کرد. این سنگ انوع گوناگونی دارد که آبسیدین سیاه یکی از آن‌ها است.

این مدل سنگ کمتر در جواهرسازی مورد استفاده قرار می‎گیرد. همچین بیشتر در ایالات متحده آمریکا یافت می‌شود. به هنگام تشکیل شدن سنگ آبسیدین یک سری حباب در آن تشکیل می‌شود که جلوه زیبایی به آبسیدین سیاه می‌بخشد. به‌علاوه باید گفت این حباب‌ها رگه‌های طلایی و نقره‌ای درخشانی در سنگ ایجاد می‌کند که باعث زیباتر شدن آن می‌شوند.

 

      2.آبسیدین رنگین‌کمانی

از دیگر آبسیدین‌های موجود می‌توان به آبسیدین رنگین‌کمانی اشاره کرد. این آبسیدین ترکیبی از رنگ‌های بنفش، سبز و برنزی در خود دارد که به آن جلوه بسیار زیبایی می‌بخشد. جالب است بدانید نوعی از این سنگ وجود دارد که به آبسیدین آتشفشانی معروف است؛ این نوع آبسیدین کمیاب‌ترین آبسیدن موجود به شمار می‎رود که از قیمت بالایی نیز برخوردار است. نکته مهمی که باید گفت این است که در خرید و فروش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی باید حتما حواستان را جمع کنید؛ زیرا امکان دارد بعضی از افراد سودجو سنگ‌های تقلبی به شما بفروشند.

      3.آبسیدین دانه برفی

به هنگام تشکیل این نوع از آبسیدین یک سری از ذرات داخل آن شروع به متبلور شدن می‎کنند. وقتی این سنگ تراش و صیقل داده می‌شود این تبلوارت مانند دانه‌های برف خود را به نمایش می‌گذارند. این دانه‌های برف سفید در پس زمینه سیاه به سنگ جلوه بسیار زیبایی می‌بخشند. از آبسیدین سیاه معمولا در ساخت وسایل تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سایت لعل سبز رضوان ارائه دهنده   است که شما می‌توانید با مراجعه به آن از سنگ‌ها دیدن کنید. همچنین قیمت‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

 

     4.الیوین

 

سنگ الوین-لعل سبز رضوان

از دیگر سنگ های قیمتی آتشفشانی می‌توان به الیوین اشاره کرد. سنگ الیوین سبز رنگ است به همین دلیل نام آن از زیتون سبز (OLIVE) گرفته شده است. در این سنگ کانی‌های مختلفی مانند «فورستریت» و «فایالیت» وجود دارند. همچنین می‌تواند در آن منیزیم و آهن نیز یافت. لازم به ذکر است در ایران اکثر افراد این سنگ را با نام جواهر «زبرجد» می‌شناسند.

سنگ الیوین معمولا در سطح زمین و درمیان سنگ‌های آذرین یافت می‌شود. باید گفت دمای تبلور این سنگ نسبت به سایرین بسیار بالا است. همین ویژگی الیوین منجر می‌شود که زودتر از سایر سنگ‌ها از مواد مذاب متبلور و جدا شود.

جالب است بدانید می‎توان این سنگ را توسط ماده هیدروترمال به طور کامل تجزیه کرد. همچنین باید  گفت موادی که از تجزیه این سنگ حاصل می‌شوند، شامل تالک، کلریت، بولنژیت، اکسید آهن و غیره هستند. این سنگ با یک سری از باورهای قدیمی عجین شده است. به عنوان مثال بسیاری فکر می‎کنند این سنگ هدیه‌ای است از جانب مادر طبیعت است که با آن آفرینش دنیای تازه را جشن گرفت.

از طریق جنگ‌های صلیبی بود که الیوین یا همان زبرجد به اروپا راه پیدا کرد و به عنوان تزئینی برای کلیسا مورد استفاده قرار گرفت. حتی در تاریخ آمده است که ناپلئون به همسر خود جوزفین برای نشان دادن تعهد خود جواهراتی ساخته شده با سنگ الیوین هدیه داده است.

به طور کلی باید گفت الیوین از جمله سنگ های قیمتی آتشفشانی موجود در گذشته بوده که توسط پادشاهان زیادی مورد استفاده قرار می‎گرفته است. پس نتیجه می‌گیریم در خرید و فروش سنگهای زینتی، الیوین نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

نتیجه‌گیری

همان‌طور که متوجه شدیم سنگ‌های آتشفشانی از طریق خارج شدن مواد مذاب آتشفشان‌ها به بیرون تشکیل شده‌اند. همچنین با توجه به مکان تبلور، نوع آتشفشان و دهانه آن، انواع گوناگونی دارند. یک سری از سنگ‌های آتشفشانی قیمتی هستند.

سایت لعل سبز رضوان یکی از بهترین سایت‌های موجود در زمینه جواهرات است. همچنین باید اشاره کرد برای خرید و فروش سنگ های قیمتی در ایران یک گزینه مناسب است. شما با مراجعه به این سایت می‎توانید از شرایط موجود آگاه شوید. به علاوه در صورت داشتن هرگونه سوالی می‎توانید با مشاوران لعل سبز در ارتباط باشید.