معروف ترین سنگ های قیمتی معدنی، فضایی و آتشفشانی

معروف ترین سنگ های قیمتی-لعل سبز رضوان

سنگ‌های قیمتی فراوانی وجود دارند که هر کدام نیز از زیبایی و جلوه خاصی برخوردار هستند. هدف ما از این مقاله معرفی مهمترین سنگ های قیمتی است. سوالی که پیش می‌آید این است که منشا هر کدام از سنگ‌های ارزشمند به کجا برمی‌گردد؟ همچنین این سنگ‌ها چگونه ساخته می‌شوند و کاربردشان چیست؟ اگر به اطلاعات در این زمینه علاقه‌مند هستید و می خواهید در مورد معروف ترین سنگ های قیمتی بدانید با ما تا انتها همراه باشید.

 

سنگ‌های معدنی

سنگ‌های معدنی به سنگ‌هایی گفته می‌شود که از دل کوه‌ها و زمین گرفته می‌شوند و سرشار از عناصر و فلزات مهم هستند. به همین دلیل بعد از استخراج، فلزات و عناصر موجود در آن‌ها را جدا می‌کنند. لازم به ذکر است وقتی معدنی یافت می‌شود ابتدا کارشناسان آن را بررسی می‌کنند. سپس نسبت به اهمیت و ارزش سنگ‌ها هزینه مورد نیاز برای استخراج آن‌ها تعیین می‌کنند.

سنگ‌های معدنی که به کانسنگ نیز مشهور هستند در اثر تغییرات زیادی در داخل زمین ایجاد می‌شوند. این سنگ‌ها سال‌ها تحت فشار و گرمای زیادی قرار می‌گیرند تا به شکل امروزی خود دربیایند. کانسنگ‌ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام نیز برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان مثال طلا، نقره، نیکل، تیتانیوم و غیره از جمله سنگ‌های معدنی ارزشمند هستند. این سنگ‌ها هم در صنعت زیورآلات و هم در موارد مختلف مانند پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آهن نیز یکی دیگر از سنگ‌های معدنی به شمار می‌رود که کاربرد آن بیشتر در ساختمان‌سازی و خودروسازی است. همان‌‌طور که از تا الان متوجه شدیم کانسنگ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. جالب است بدانید به فرآیندی که طی آن سنگ‌ها تولید می‌شوند، پیدایش سنگ می‌گویند.

 

مهم ترین سنگ‌های قیمتی معدنی

اینک می خواهیم معروف ترین سنگ های قیمتی معدنی را بشناسیم.

1.سنگ الماس

الماس یکی از انواع سنگ‌های قیمتی موجود در معدن به شمار می‌رود.  الماس سخت‌ترین سنگ طبیعی به حساب می‌آید. نکته جالب در مورد الماس این است که تنها از یک عنصر به نام کربن ساخته شده. یعنی برای تولید این سنگ قیمتی، اتم کربن تحت فشار و گرمای شدیدی قرار گرفته است.

در الماس اتم‌های کربن به صورت چهار وجهی در کنار هم قرار گرفته‌اند. همچنین باید گفت پیوندی که این اتم‌ها را کنار هم قرار می‌دهد از نوع کووالانسی است. وجود این پیوند به الماس سختی بسیار زیادی می‎دهد. این سنگ در بسیاری از کشورهای دنیا مانند آمریکا، روسیه، هند و برزیل یافت می‎شود. اما به‌طورکلی برای خرید و فروش سنگ های قیمتی مانند الماس باید دقت لازم را داشته باشید. زیرا امکان دارد تقلبی در کار صورت گیرد.

لازم به ذکر است که عوامل مختلفی می‌توانند بر روی قیمت الماس تاثیر بگذارند. به‌عنوان مثال میزان شفافیت این سنگ یکی از مهم‌ترین موارد تاثیرگذار بر روی قیمت آن است. هرچه شفافیت سنگ بیشتر باشد قیمت آن نیز بالا می‌رود. از دیگر عوامل تاثیرگذار می‎توان به نوع برش اشاره کرد. به‌طور کلی هرچه برش الماس بهتر جلوه سنگ را به نمایش بگذارد، قیمت آن بالا می‌رود.

رنگ الماس نیز یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر روی قیمت است. وجود الماس‌هایی با رنگ قرمز، آبی، صورتی و غیره بسیار نادر هستند؛ به همین دلیل قیمت بیشتری نیز دارند. وزن و عیار این سنگ نیز بسیار دارای اهمیت است. الماس‌هایی که در ابعاد بزرگ‌تری هستند از نظر ارزش نسبت به انواع دیگر از قیمت بالاتری برخورداراند. پس متوجه شدیم الماس یکی از معروف ترین سنگ های قیمتی به شمار می‌رود.

 

2.یاقوت

یاقوت برمه-لعل سبز رضوان

از دیگر سنگ‌های معدنی ارزشمند می‌توان به یاقوت اشاره کرد. این سنگ که با نام «بهرامن» نیز شناخته می‌شود بعد از الماس، دومین سنگ سخت به شمار می‌رود. این نوع سنگ از کانی کوراندوم ساخته شده است البته امکان دارد دارای ناخالصی‌هایی مانند مس، کروم و غیره باشد. جالب است بدانید این سنگ در کشورهای مختلفی ازجمله ایران خودمان همچنین ماداگاسکار، کنیا، میانمار و غیره یافت می‌شود. اما بهترین نوع آن مخصوص کشور میانمار است.

نکته دیگری که باید در مورد یاقوت گفت این است که در هر قسمت از جهان دارای رنگ مخصوص به خود است. یعنی درجه سرخی آن تفاوت دارد. اما باید گفت خوش‌رنگ‌ترین آن‌ها در آفریقا وجود دارد. در ماداگاسکار ممکن است در رنگ‌های نارنجی و صورتی نیز یافت شود. یاقوت‌هایی که در برمه یافت می‌شوند قرمز مایل به قهوه‌ای هستند. به‌طورکلی یاقوت‌های برمه از رنگ‌های درخشان‌تری برخوردار هستند. بنابراین یاقوت یکی دیگر از معروف ترین سنگ های قیمتی به شمار می‌رود.

 

 سنگ‌های فضایی

باقی‌مانده‌های سیارک‌های مختلف چون در فضا سرگردان هستند، امکان دارد که به سطح زمین نزدیک شوند. اگر به هنگام نزدیک شدن به زمین توانسته اند جو آن را تحمل کنند و نسوزند در نهایت به زمین برخورد می‌کنند. در این سنگ‌های فضایی امکان دارد عناصر مختلفی وجود داشته باشند که ارزش بالایی دارند. با هم به بررسی بعضی از انواع آن‌ها می‌پردازیم.

 

1.الماس فضایی

الماس فضایی- لعل سبز رضوان

همان‌طور که از متن متوجه شدید هدف ما از این مقاله آشنایی با معروف ترین سنگ های قیمتی  است. الماس بر روی زمین یکی از کمیاب‌ترین سنگ‌های موجود به شمار می‌رود. اما باید بدانید این سنگ در فضا به وفور یافت می‌شود. البته با این تفاوت که الماس‌های فضایی بسیار کوچک هستند و مانند نانوذراتی در فضا وجود دارند. دانشمندان با استفاده از نور فروسرخ توانستند این الماس‌های ارزشمند را کشف کنند.

الماس فضایی می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد وجود زندگی در سیارات دیگر در اختیار ما قرارد دهد. این نوع سنگ نیز بر اثر تحمل فشار و گرمای وارد شده به اجسام کیهانی تشکیل می‌شود.

 

2.یاقوت کبود و عقیق

سنگ عقیق کبود فضایی-لعل سبز رضوان

لازم به ذکر است که دانشمندان در طی مطالعات خود متوجه شده‌اند که در سیاره‌های دورتر موجود در منظومه شمسی سنگ‌های ارزشمندی وجود دارد. این سنگ‌ها شامل یاقوت کبود و عقیق هستند. همچنین جالب است بدانید در سنگ‌های موجود در کره ماه، دانشمندان به وجود زیروکونیوم مکعبی پی برده‌اند.

 

سنگ‌های قیمتی آتشفشانی

سنگ‌های آتشفشانی در اثر خارج شدن مواد مذاب از دهانه آتشفشان به وجود آمده‌اند. به این صورت که وقتی به سطح زمین رسیدند، سرد و متبلور می‌شوند؛ درنتیجه سنگ‌های آتشفشانی به وجود می‌آیند. بعضی از این سنگ‌ها قیمتی هستند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. دقت داشته باشید همان‌طور که بیان کردیم برای خرید و فروش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید تا بعدا با مشکل مواجه نشوید.

 

1.سنگ هائوئین

سنگ هائوئین-لعل سبز رضوان

این سنگ یکی از معروف ترین سنگ های قیمتی آتشفشانی است که برای اولین بار در آلمان کشف شد. این سنگ در انواع آبی، سبز، قرمز، زرد، خاکستری و سفید وجود دارد. هائوئین از نظر ظاهری بسیار زیبا است؛ به همین دلیل برای مصارف جواهرسازی مورد استفاده قرار می‎گیرد.

سایت لعل سبز رضوان یک سایت بسیار معتبر در زمینه خرید و فروش سنگ‌های قیمتی در ایران است. شما با مراجعه به این سایت می‌توانید از شرایط آن مطلع شوید.

 

2.سنگ عقیق آتشین

این نوع سنگ یکی از سنگ‌های ارزشمند آتشفشانی است که در آمریکا و مکزیک شمالی یافت می‌شود. باید گفت این سنگ رنگین‌کمان زیبایی را به نمایش می‌گذارد. اما این رنگین‌کمان از نوع آتشین است. در این نوع سنگ عناصر مختلفی ازجمله لیمونیت، اکسید آهن و سیلیکا وجود دارند. این ترکیبات هستند که باعث تفاوت عقیق آتشین از سایر انواع آن می‌شوند.

جالب است بدانید فوران‌های آتشفشانی در دوران «ترشیاری» منجر به ایجاد این سنگ شده‌ است. علت قهوه‌ای بودن سنگ عقیق آتشین به دلیل اکسید آهن موجود در آن است. اما اگر این اکسید آهن از بین برود این نوع عقیق به رنگ سفید درمی‌آید. پس در بازار هر دو نوع رنگ وجود دارد.

این نوع سنگ حالت خوشه‌ای دارد و می‌توان آن را با «سیلیکون دی اکسید» شناسایی کرد. سنگ‌های عقیق آتشینی که در «سان لوئیس پوتسی» یافت می‌شوند تنها جلوه طلایی ‌رنگ دارند و حالت رنگین‌کمانی در آن‎ها نادر است. ساختار کریستالی این سنگ شش‌ وجهی است و سختی برابر 6.5 تا 7 در مقیاس موس دارد.

 

3.سنگ فلوریت

سنگ فلوریت-لعل سبز رضوان

سنگ فلوریت یکی دیگر از معروف ترین سنگ های قیمتی  آتشفشانی است که سختی بسیار کمی دارد. این سنگ ترکیبی از عناصر فلوئورین همراه با سدیم، پتاسیم، کلسیم و غیره است. فلوریت می‌تواند ساختارسه بعدی هشت وجهی، مکعبی و ایزومتریک داشته باشد. همچنین در انواع مختلفی از شفاف گرفته تا مات وجود دارد.

اگر سنگ فلوریت در دمای بالا تولید شود فرم کریستالی آن به صورت هشت وجهی در می‌آید. اما در دماهای پایین تمایل به تشکیل فرم مکعبی دارد. جالب است بدانید سنگ فلوریت در حالتی که به‌طور کامل خالص باشد بی‌رنگ است. اما در صورت وجود ناخالصی به حالت رنگی درمی‌آید. سنگ فلوریت در حالت رنگی بیشتر در رنگ‌های سبز، آبی و بنفش یافت می‌شود. ولی رنگ‌های سیاه، سفید، قهوه‌ای و قرمز آن نیز وجود دارد.

 

نتیجه‌گیری

همان‎طور که در متن متوجه شدید سنگ‌های قیمتی فراوانی با منشأهای مختلف وجود دارند. به عنوان مثال سنگ‌های معدنی، آتشفشانی و حتی فضایی، همگی دارای سنگ‌های ارزشمند زیادی هستند. ما نیز سعی کردیم بعضی از معروف ترین سنگ های قیمتی موجود را به شما معرفی کنیم. همچنین از چگونگی تشکیل آن‌ها برای شما بگوییم. به علاوه متوجه شدیم الماس به دو صورت زمینی و فضایی وجود دارد با این تفاوت که در فضا مقدار الماس خیلی بیشتر و اندازه آن بسیار کوچک است.

گالری لعل سبز رضوان، بهترین مبنع  برای شناخت سنگ های قیمتی، آشنا شدن با نحوه معامله و خرید و فروش سنگ های قیمتی و زینتی و دریافت مشاوره های کارشناسی است. اگر برای تست یا فروش سنگ خود نیاز به کارشناسی دارید لعل رضوان در خدمت شماست.