همه چیز در مورد صادرات سنگ های قیمتی

صادرات سنگ های قیمتی-لعل سبز رضوان

صادرات سنگ های قیمتی یکی از بارزترین و پرسود ترین صنایع تجاری در جهان بحساب می آید، که در حال حاضر تراکنش مالی این بخش در دنیا ۸۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود و سهم ایران با وجود داشتن معادن فراوان وسنگ های متنوع قیمتی و نیمه قیمتی از قبیل زمرد کبود، یاقوت، فیروزه، عقیق، گارنت، زیر کن، اپال، بریل، درکوهی، جاسپر و غیره از این بازار بزرگ بسیار ناچیز است.

بهتر است بدانید یاقوت و فیروزه ایران در جهان بهترین است! ایران از نظر میزان ذخایر و کیفیت سنگ ها جز ۱۰ کشور برتر دنیا به شمار می رود.

 

همانطور که می دانیم صادرات سنگ ها بسیار سود آور است و ایران کلکسیون ارزشمند از سنگ‌هاى قیمتى دارد، اما تنها فیروزه و عقیق در ایران استخراج مى‌شود که سهم آن در مقایسه با تجارت جهانى بسیار ناچیز است.

آیا می دانستید بسیاری از صادرکنندگان ایرانی قیمت واقعی سنگ های نیمه قیمتی را نمی دانند و با قیمتی ناچیز آنها را صادر می کنند؟

بیشتر سنگ های قیمتی شناسایی شده در ایران عبارتند از: عقیق، فیروزه، سنگ مرمریت ، گارنت و جاسپر و بسیاری از معادن این سنگ های قیمتی در خراسان، اصفهان، آذربایجان شرقی، همدان و زنجان واقع شده است.

 

بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ های قیمتی

 

کشورهای برزیل، هند، ترکیه، روسیه، ایتالیا، آلمان و چین قدرتمند ترین تولید کنندگان سنگ های قیمتی در دنیا هستند.

سوییس، چین، انگلستان، هنگ کنگ، امارات، هند و ایتالیا از بزرگترین وارد کنندگان سنگ های قیمتی به شمار می آیند.

اما  کشور هند از بزرگترین صادرکنندگان و تولید کنندگان سنگ های گرانبها است، که بیشترین صادرات خود را به امارات متحده عربی، هنگ کنگ، آمریکا، بلژیک، تایلند و سنگاپور انجام می دهد.

سنگهای قیمتی و کانی های معدنی از گذشته های دور تا به اکنون از مهمترین منابع مالی هر سرزمینی محسوب می شوند که در هر زمانی و در هر جایی قابلیت فروش و تبدیل آنها به نرخ رایج موجود است.

بنابراین بسیاری از افراد در دنیای کنونی درگیر خرید و فروش انواع با ارزش سنگ های قیمتی و گرانبها همچون سنگ تراورتن هستند تا بتوانند ثروت خود را چند برابر کنند و با زیور این جواهرات بتوانند چشمان اطرافیان را به خود خیره سازند.

 

بهترین روش صادرات سنگ های قیمتی

 

مطئمنا یکی از عوامل موثر در تولید سنگ های قیمتی به تاریخچه پیدایش ساختار زمینی کشورهای مختلف مربوط می شود.

کشورهای بسیاری از جمله کشور ایران و افغانستان از نظر معادن غنی دارای سنگ های گران بها از جمله زمرد پنجشیر در رتبه بسیار بالایی قرار دارند و از جمله کشورهای ثروتمند در این زمینه محسوب می شوند.

اما نکته قابل اهمیت به موضوع بهره برداری از سنگ های قیمتی و توانایی صادرات آن به مناطق مختلف بر می گردد که با عرض تاسف کشور ایران از این نظر در رتبه پایینی قرار دارد.

قابل ذکر است که امروزه حضور در بازارهای جهانی به این آسانی ها نیست و علاوه بر مسائل سیاسی حاکم در روابط مابین کشورها که بر این حضور تاثیر مستقیمی دارد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که این حضور را تحت تاثیر قرار می دهند.از جمله این عوامل می توان به تبلیغات موثر در بازارهای جهانی اشاره نمود.

بسیاری از کشورها  با فروش سنگ های قیمتی منحصر بفرد و معتبر توانسته اند مشتریان ثابت بسیاری را جذب خود کنند.

به دلیل تکنولوژی های به روز در استخراج معادن وخالص سازی سنگ های گران بها مثل فیروزه رگه دار، سنگ های فروشی دارای استانداردهای بالایی از نظر عناصر ترکیبی، زیبایی و کمترین میزان ناخالصی هستند.

 

انواع سنگ های صادراتی

انواع سنگ های قیمتی-لعل سبز رضوان

 

در کل سنگ هایی که از آنها در ساخت جواهرات استفاده می شود، به دو دسته مهم تقسیم بندی می شوند:

1.سنگ های قیمتی به عنوان مثال اگر بخواهیم به تعدادی از سنگ های قیمتی اشاره کنیم، می توانیم به سنگ های الماس، یاقوت، زمرد اصل و مروارید اشاره کنیم.

2.سنگ های نیمه قیمتی همچنین اگر بخواهیم به تعدادی از سنگ های نیمه قیمتی اشاره کنیم، می توانیم به فیروزه، عقیق، جاسپر، اوپال و زبرجد اشاره کنیم.

سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از قدیم در بین مردم از محبوبیت خوبی برخوردار بوده اند و طرفداران بسیاری داشته اند، که در ساخت جواهرات پادشاهان، سلاطین و اشراف زادگان بسیار مورد استفاده بوده است.

سالانه میلیاردها تومان پول درتجارت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در جهان جا به جا می شود که کشور ایران هم در دل خود معادن بسیار زیادی از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی دارد که می تواند از این فرصت استفاده کند.

از مهم ترین این معادن می توانیم به سنگ فیروزه، عقیق، لاجورد و حتی سنگ یاقوت اشاره کنیم.

جالب است بدانید که در شرق و شمال شرق کشورمان، معدنی وجود دارد که بهترین سنگ فیروزه جهان از آن استخراج می شود.

ما در سال میلیون ها تومان صادرات سنگ فیروزه نیشابور داریم، ولی اکثرا صادرات سنگ فیروزه نیشابور به صورت چمدانی انجام می شود، یعنی تاجری که قصد صادرات این سنگ قیمتی را دارد، آن را در چمدان خود قرار داده و به کشور مقصد سفر کرده و در آن کشور اقدام به فروش سنگ می کند.

پس هیچ کنترلی وجود ندارد و در کمرگ و هیچ جای دیگری چیزی ثبت نمی شود که در کجا، چه مقدار و با چه ارزشی سنگ فیروزه از کشور خارج شده است، به همین دلیل نمی توانیم آمار دقیق و مشخصی از میزان صادرات سنگ فیروزه نیشابور و حتی سایر سنگ هایی که از معادن ایران استخراج می شوند ارائه کنیم.

 

صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به کشور ترکیه

 

یکی از سوالات پر تکرار، این است که آیا کشور ترکیه برای صادرات سنگ های قیمتی  و نیمه قیمتی مناسب است؟

جالب است بدانید که کشور ترکیه یکی از کشورهای پیش رو در صنعت ساخت جواهرات است و سالانه مقدار زیادی سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی وارد می کند، تا بتواند این جواهرات را بسازد و از سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در ساخت جواهرات همچون گوشواره طلا استفاده کند و به سایر کشورها صادر کند.

در سال های قبل تاجرانی از کشور ترکیه وارد ایران می شدند و در حوزه تجارت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی فعالیت می کردند.

این تاجران، سنگ فیروزه نیشابور را به صورت خام  و در حجم بسیار بالا و با قیمت بسیار پایین خریداری می کردند و در کشور خودشان تراش داده و فرآوری انجام می دادند که روی جواهرات از این سنگ ها استفاده می شد.

این موضوع سبب می شد که با ارزش افزوده بسیار بالاتری، همان سنگ های کشور خودمان را به تاجران ایرانی بفروشند و یا به کشورهای دیگر جهان صادر کنند.

امروزه برای اینکه از خام فروشی سنگ های قیمتی و مخصوصا فیروزه نیشابور جلوگیری شود، قانونی در کشور تصویب شده است که خام فروشی سنگ فیروزه نیشابور را ممنوع اعلام کرده اند

 

بنابراین قانون، حتما سنگ خام فیروزه نیشابور حداقل یک بار تراش بخورد و سپس اجازه صادرات آن داده می شود.

پس تاجرانی که قصد دارید در حوزه صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به کشور ترکیه کار کنید، متوجه باشید که این کشور پتانسیل بسیار بالایی دارد و سنگ هایی که تراش می دهید را می توانید به این کشور صادر کنید.

 

خریداران سنگ های قیمتی ایران در دبی چه افرادی هستند؟

 

سنگ زمرد- لعل سبز رضوان

 

غالبا دو دسته از افراد در شهر دبی و کشور امارات خریدار سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی هستند:

1.جواهرسازاندسته اول افرادی هستند که کارشان جواهرسازی است و برای ساخت جواهرات این سنگ ها را خریداری می کنند.

2.دلالان سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی: دسته دوم افرادی هستند که کارشان فروش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به علاقه مندان این کالا در شهر دبی می باشد.

مهم ترین سنگ هایی که امروزه از ایران به کشور امارت و شهر دبی صادر می شود، سنگ های فیروزه و عقیق است، که این سنگ ها هم غالبا به صورت چمدانی صادر می شوند.

همانطور که قبلا گفته شد، تاجری که این سنگ ها را صادر می کند، آنها را در چمدان مسافرتی خود قرار داده و به کشور مقصد سفر می کند و در آنجا به فروش می رساند و در هیچ جایی میزان صادرات آنها ثبت نمی شود.

 

چگونه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی خود را به کشورهای خارجی صادر کنیم؟

 

برای اینکه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی خود را صادر کنید، باید ابتدا دیده شوید و آن دسته از افرادی که خواهان خرید سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی هستند، شما را پیدا کنند و از شما بخواهند که سنگ های قیمتی را برایشان تامین کنید.

در مرحله بعد برای جلب نظر مشتری و گرفتن درخواست برای تامین سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، باید عکس ها و فیلم هایی از زوایای مختلف سنگ ها را برای آنها ارسال کنید، تا اعتماد آنها جلب شود.

پس از جلب اعتماد مشتری، باید سعی داشته باشید که پول را از مشتری دریافت کنید، بعد از دریافت پول به راحتی می توانید از طریق شرکت های حمل ونقل، روش DHL، روش TNT یا از طریق شرکت پست ایران، سنگ های قیمتی را برای مشتریان در هر جایی از کره زمین بفرستید.

تاجران و فعالین اقتصادی که قصد دارید به تازگی وارد این کار شوید یا در این حوزه تجربه زیادی دارید که در پی جذب مشتریان بیشتری هستید، بهتر است با یک مشاور فروش و برندسازی حرفه ای و متخصص ارتباط بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

پیشنهاد ما اینست برای شروع کار و مطلع شدن از نحوه صحیح برندسازی در بازارهای جهانی، برای افزایش مشتری و جذب مشتریان بزرگ در دنیا، می توانید با کارشناسان تجاری لعل سبز رضوان در ارتباط باشید.