چرا فیروزه نیشابور در جهان معروف است؟

معدن فیروزه نیشابور-لعل سبز رضوان

از قدیمی‌ترین معادن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در دنیا می‌توان به معدن فیروزه در شهر نیشابور ایران اشاره کرد. معدن فیروزه نیشابور در حال حاضر جزو بزرگترین، قدیمی‌ترین و مهمترین معادن استخراج فیروزه در جهان به شمار می‌آید. از ۷ هزار سال پیش تاکنون این معدن فعال بوده است و به طور مرتب فیروزه‌های ناب و زیبا از این معدن استخراج می‌شود. در ادامه از خواص فیروزه نیشابور بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

معدن فیروزه نیشابور

وجود شرایطی همچون قرار گرفتن مس، فسفر و آلومینیوم در کنار یکدیگر و ایجاد واکنش شیمیایی، در طبیعت بسیار نادر است. از این رو فیروزه در مناطق خاصی از کره زمین یافت می‌شود که یکی از این مناطق نیشابور در ایران است. یک منطقه خشک که از آب‌های زیرزمینی اسیدی بهره می‌برد.

معادن نیشابور تونل‌هایی هستند که با قدم زدن در این تونل‎ها، می‌توان تاریخ را به خوبی حس کرد. با گذر از تونل‌ها می‌توان رگه‌های فیروزه را در بدنه این معادن به خوبی مشاهده کرد، هر چه جلوتر بروید به طبقات پایین معدن دسترسی پیدا می‌کنید که عمق آن‌ها بیش از ۱۰۰ متر می‌رسد.

جایی که آب وجود دارد و برخورد آب با سنگ فیروزه باعث شده تا فیروزه‌هایی که از این قسمت از معادن استخراج می‌شوند، ارزش بیشتری داشته باشند.

معدن فیروزه نیشابور در ۵۳ کیلومتر‌ی نیشابور در استان خراسان رضوی واقع شده است. بدین ترتیب می‌توان گفت سوغات اصلی نیشابور و استان خراسان رضوی جواهراتی است که با فیروزه نیشابور ساخته شده اند.

 

نحوه شکل گیری فیروزه

 

سنگ فیروزه‌ای که در معادن نیشابور استخراج می‌شوند، از فسفات هیدراته مس و آلومینیوم تشکیل شده اند. در این معادن سنگ فیروزه به دو طریق شکل می‌گیرد:

زمانی که آب از میان رگه‌ها و شکاف‌های سنگ‌ها عبور می‌کند، سنگ فیروزه شکل می‌گیرد و همچنین در برخی از فضاها که خاک رس در سنگ‌ها وجود دارد، رگه‌هایی از فیروزه تشکل می‌شود.

در دنیا، سنگ فیروزه تنها سنگ زنده به شمار می‌آید که آب باعث درخشندگی و شفافیت این سنگ شده است. به اندازه‌ای کیفیت و ارزش فیروزه نیشابور ایران بالا است که در دنیا برای سنجش کیفیت سایر فیروزه‌ها این سنگ را ملاک قرار می‌دهند. در کنار خواص فیروزه نیشابور، از مهمترین ویژگی‌های آن می‌توان به رنگ آبی تند آن اشاره کرد که هرچه این رنگ پررنگ‌تر باشد، کیفیت آن بالاتر خواهد بود.

 

نحوه استخراج فیروزه نیشابور

استخراج هر نوع سنگی از معدن کار بسیار دشواری خواهد بود. استخراج فیروزه از معادن نیشابور نیز کاری بسیار سخت و طاقت فرسا است. معادن فیروزه نیشابور که از نوع صخره‌ای و زیرزمینی هستند، از مهمترین معادن استخراج فیروزه در ایران و دنیا به شمار می‌آیند. فیروزه به صورت رگه در سطح این معادن دیده می‌شود و برای اینکه رگه‌ها دچار آسیب و صدمه نشوند، استخراج باید با دقت بالایی انجام شود، به طوری که در مقابل هر تن فیروزه خام تنها ۱۰ کیلوگرم فیروزه خالص استخراج می‌شود.

فیروزه‌های خام استخراج شده، برای فروش به حراج گذاشته می‌شوند تا به بالاترین قیمت فروخته شوند. در حال حاضر می‌توان گفت به طور سالانه حدود ۳۰ تا ۴۰ تن از معادن نیشابور، فیروزه استخراج می‌شود که تنها ۲۰ درصد از این سنگ به ساخت جواهرات اختصاص پیدا می‌کند.

 

تراش سنگ فیروزه نیشابور

 

فیروزه اصل-لعل سبز رضوان

 

بهترین تراشی که بر روی سنگ‌های فیروزه اعمال می‌شود، دامله است. سنگ فیروزه با تراش دامله یک سنگ به شکل گنبد صاف و گرد است که به زیبایی هرچه تمام رنگ و رگه‌های فیروزه نیشابور را به نمایش می‌گذارد. در برش دامله سطح زیرین سنگ صاف و قسمت بالایی شکل گنبدی دارد. ارتفاع گنبد سنگ فیروزه می‌تواند متغیر باشد، در برخی از سنگ‌ها این ارتفاع بسیار کم و یکپارچه است.

گاهی نیز ارتفاع گنبد می تواند به حدی بالا باشد که شکل مخروطی به خود بگیرد. آنچه در تراش سنگ فیروزه اهمیت دارد علاوه بر سایز سنگ، کاربرد سنگ است، که سنگ برای چه نوع جواهری مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان این سنگ زیبا را به صورت مهره‌های گرد یا مستطیل شکل به قطعات کوچک نیز برش داد. برای خرید و فروش سنگ های قیمتی در ایران، از جمله فیروزه نیشابور، گالری لعل سبز رضوان بهترین سنگ‎ها را برای فروش عرضه می‎کند.

 

انواع فیروزه نیشابور

 

می‌توانید فیروزه را در دو نوع عجمی و شجری خریداری کنید. فیروزه‌های عجمی و شجری نیشابور، نه تنها در داخل کشور بلکه در سراسر دنیا به دلیل کیفیت بالایی که دارند بسیار معروف هستند. در ادامه با خواص فیروزه نیشابور عجمی و شجری بیشتر آشنا می شویم.

به طور کلی می‌توان گفت فیروزه عجمی که رنگ آبی پررنگی دارد، به صورت گرد تاحدودی بادامی تراش می‌خورد. معمولاً بدون رگه است و سطح صافی دارد. آنچه فیروزه عجمی را بسیار خاص و منحصر به فرد کرده است، این است که منشاء آن تنها در ایران و معادن نیشابور است.گرانترین نوع فیروزه‌هایی که برای ساخت انگشتر استفاده می‌شود، فیروزه‌های عجمی هستند.

مشخصه ی فیروزه شجری

 

در مقابل، فیروزه شجری دارای رگه‌هایی است که این موضوع مهم باعث شده است فیروزه عجمی نسبت به شجری ارزش و قیمت بیشتری داشته باشد. فیروزه شجری که همراه با لکه و رگه‌های قهوه‌ای رنگ است، معمولاً به صورت گرد، بیضی، اشک و چهارگوش تراش داده می‌شود.

در فیروزه شجری رگه‌هایی که در سطح سنگ وجود دارد، اگر منظم‌تر و شبیه به شاخه‌های درخت باشد، سنگ از قیمت بالاتری برخوردار است. اگر رگه‌های موجود در فیروزه شجری به رنگ سیاه باشد، آن را تار عنکبوتی می‌نامند. همچنین اگر رگه‌های موجود در سنگ شجری به رنگ طلایی باشد، این سنگ بسیار منحصر به فرد است و ارزش بسیار بالایی دارد.

برای خرید و فروش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی همچون فیروزه عجمی و شجری، به گالری لعل سبز رضوان مراجعه و در کنار مشاوره رایگان اطلاعات تکمیلی را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

 

کیفیت سنگ فیروزه نیشابور

فیرئزه سبز-لعل سبز رضوان

 

 

به هنگام ارزش گذاری، سنگ فیروزه را بر اساس سه فاکتور مهم رنگ، بافت و رگه مورد ارزیابی قرار می‌دهند.
سنگ‌های فیروزه در دنیا در طیف رنگی آبی آسمانی تا سبز زرد هستند، اما فیروزه نیشابور رنگ آبی خالص دارد که به دلیل فلزات موجود در سنگ است.

بهترین و با ارزش‌ترین سنگ‌ فیروزه‌ نیشابور رنگ آبی یکنواخت معمولاً تند رو به متوسط دارد. به دلیل اینکه ارزش سنگ فیروزه نیشابور در دنیا ثابت شده است در دنیا رنگ آبی فیروزه نیشابور را به نام آبی ایرانی توصیف می‌کنند. گرچه فیروزه را بیشتر با رنگ آبی می‌شناسند، اما از معادن نیشابور، فیروزه به رنگ سبز نیز استخراج می‌شود که برای جواهرات از فیروزه آبی و برای ساخت و تولید صنایع دستی از فیروزه‌های سبز استفاده می‌کنند.

درجه کیفیت سنگ فیروزه می‌تواند از ۸ تا ۱۰۰ متغیر باشد. اما در سرتاسر دنیا سنگ‌های فیروزه‌ای که از نظر کیفیت تمام شاخص‌ها را داشته باشند، ممکن است کمتر از یک درصد سنگ‌های فیروزه در تمام دنیا باشند. سایر سنگ‌های فیروزه با درجه کیفیت ۶۵ تا ۷۵ به فروش می‌رسند. نمی‌توان گفت که فیروزه مانند شیشه شفاف است، سنگی نیمه شفاف تقریباً مات است.
از خواص فیروزه نیشابور کم بودن رگه ها است، اما در صورت وجود رگه معمولاً به رنگ خاکستری یا طلایی هستند، خطوط و رگه‌هایی نازک که در فاصله‌های کم از یکدیگر قرار گرفته اند.

 

خواص درمانی سنگ فیروزه

سنگ فیروزه تنها به دلیل زیبایی در جواهرات به کار گرفته نمی‌شود، بلکه به دلیل خواص معنوی که این سنگ دارد، بسیاری از افراد این سنگ را برای زیورآلات خود انتخاب می‌کنند. کسانی که سنگ فیروزه با خود همراه دارند، احساس آرامش بیشتری دارند، چرا که هیچ گونه اثر منفی از سنگ فیروزه نیشابور به فرد داده نمی‌شود.

از خواص فیروزه نیشابور این سنگ شفابخش، افزایش بینش و خرد است و با پاکسازی افکار شما معنویت را در شما تقویت می‌کند. همچنین از اثرات بد امواج رادیویی و آلاینده‌های جوی، جلوگیری می‌کند. اگر می‌خواهید از تاثیرات منفی در امان بمانید، سنگ فیروزه را با خود همراه داشته باشید و روزهای بدون استرس را تجربه کنید. کسانی که از افسردگی رنج می‌برند، انرژی‌های قدرتمندی از سنگ فیروزه به دست می‌آورند.

 

قیمت فیروزه نیشابور

 

فیروزه نیشابوری-لعل سبز رضوان

در مقایسه با سایر سنگ‌ها از جمله یاقوت کبود، زمرد و الماس، فیروزه از سطح نرم‌تری برخوردار است. در نتیجه برش و جلا دادن آن نیز آسان‌تر خواهد بود. این موضوع به کاهش قیمت فیروزه نیز کمک بسیاری می‌کند. در مقابل تراش آسان، سطح نرم باعث می‌شود تا در برابر خراش و ترک از دوام کمتری برخوردار باشد. اما به خاطر بسپارید سنگ‌های فیروزه اصل گرچه دارای سطح نرمی هستند و ممکن است به راحتی دچار خراش شوند، اما گاهی اوقات از نظر قیمت می‌توانند در رده سنگ‌های قیمتی قرار بگیرند.

در هنگام خرید سنگ فیروزه منشاء سنگ باید مورد بررسی قرار بگیرد، آنچه باعث می‌شود که بر ارزش فیروزه افزوده شود، منشا استخراج آن است که در حال حاضر مرغوب‌ترین فیروزه دنیا از معادن نیشابور ایران استخراج می‌شوند.

برای به دست آوردن وزن فیروزه آن را بر اساس قیراط محاسبه می‌کنند، طبق آنچه جواهرشناسان در نظر گرفته اند، هر ۵ قیراط یک گرم محاسبه می‌شود. سنگ فیروزه نیشابور را می‌توانید در طیف وسیعی از اندازه‌ها خریداری کنید. همچنین به خاطر داشته باشید فیروزه‌های بزرگ با سطح صاف ارزش بیشتری دارند. آنچه باعث شده است قیمت فیروزه نیشابور، نسبت به فیروزه های سایر دنیا بالاتر برود، رنگ چشم نواز آن است.

 

سخن پایانی

اگر قصد خرید و فروش سنگ ‎های زینتی را دارید، مسیر را درست انتخاب کرده اید. گالری لعل سبز رضوان فعال در حوزه فروش انواع سنگ‎ های قیمتی و نیمه قیمتی، توانسته در سراسر ایران و خارج از کشور، نیاز مشتریان را برای رسیدن به سنگ دلخواه برطرف کند. با مراجعه به سایت لعل سبز رضوان بهترین سنگ‎ های ایرانی و خارجی را با مناسب‎ ترین قیمت‎ ها خریداری کنید.