چگونه سنگ های قیمتی را تشخیص دهیم

سنگ های قیمتی-لعل سبز رضوان

تشخیص سنگ های قیمتی برای افراد عادی کاری بسیار سخت است و تنها کسانی که در این زمینه تبحر و تجربه کافی دارند، می‌توانند نوع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی را از تقلبی تمیز دهند. آنچه باعث شده است که خرید و فروش انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، برای بسیاری از افراد، هیجان انگیز و یک منبع درآمد عالی باشد، زیبایی خیره کننده آنها است. سنگ‌های قیمتی با جذابیت چشم نواز، در بسیاری از نقاط دنیا شناخته شده هستند و برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به دلیل تنوع بسیار سنگ‌ها، جواهرشناسان طبق برخی از فاکتورها از جمله کمیاب بودن، زیبایی و فرم کریستالی، سنگ‌هایی همچون زمرد، اوپال، مروارید، یاقوت و الماس را جزو سنگ‌های قیمتی طبقه بندی کرده اند.

 

مهمترین فاکتورهای سنگ‌های قیمتی

اگر تجربه کافی در مورد سنگ‎های قیمتی ندارید، با بررسی چند فاکتور می‌توانید تا حدودی سنگ‌های اصل و تقلبی را از یکدیگر تشخیص دهید.

لعل سبز رضوان-تشخیص سنگ اصل

بررسی رنگ

سنگ‌های قیمتی دارای رنگ منحصر به فردی هستند که به راحتی می‌توان نسبت به سایر سنگ‌ها آنها را تشخیص داد. البته برخی از رنگ‌ها را می‌توان در سنگ‌های مختلف مشاهده کرد اما معمولا سنگ خاص دارای یک رنگ خاص است و رنگ‌های دیگر نیز هم گروه رنگ اصلی هستند. بنابراین تشخیص سنگ‌های قیمتی از روی رنگ، از گذشته تا کنون، یک روش ساده و مرسوم بوده است. به طور مثال، سنگ الماس را به رنگ سفید و سنگ زمرد را به رنگ سبز می‌شناسند.
گاهی برخی از سنگ‌های اصل از رنگ خوبی برخوردار نیستند و برای اینکه نظر افراد را جلب کنند رنگ آنها را تغییر داده و با قیمت بالاتر به فروش می‌رسانند. تنها کافیست سنگ را با ذره بین بررسی کرده و با مشاهده هر گونه غلظت رنگ غیرعادی، کدری و یکنواخت نبودن رنگ، به تقلبی بودن سنگ پی ببرید چرا که سنگ‌های اصل از رنگ یکدست برخوردار هستند.

بررسی شفافیت

ممکن است همه سنگ‌های قیمتی حتی نوع تقلبی آن از نظر شما شفاف باشند، اما شفافیت سنگ‌های اصل طبیعی است و این موضوع یکی از فاکتورهای مهم در قیمت گذاری محسوب می‌شود. معمولا شفافیت سنگ‌های تقلبی با استفاده از مواد شیمیایی و حرارت ایجاد می‌شود. این شفافیت غیر طبیعی باعث می‌شود سنگ بیش از اندازه درخشش داشته باشد.

بررسی ایرادات

سنگ‌های قیمتی از دل معادن استخراج می‌شوند و دارای برخی نواقص و معایب هستند، این موضوع گرچه یک ایراد محسوب می‌شود اما نشان دهنده اصل بودن سنگ است. سنگ‌های تقلبی به دلیل اینکه با انواع دستگاه‌های مختلف برش داده می‌شوند و با مواد اولیه مشخصی تولید می‌شوند، تقریبا هیچ گونه عیب و ایرادی را در آنها مشاهده نخواهید کرد.

بررسی ساختار کریستالی

در تشخیص اولیه سنگ‌های قیمتی، شکل ظاهری سنگ‌ها نیز بیانگر نوع سنگ است. ساختار کریستالی سنگ‌ها که مربوط به اتم و مولکول سنگ‌ها هستند، از نظر تقارن و شکل ظاهری متفاوت هستند و این موضوع کمک می‌کند تا سنگ‌ها را به راحتی از طریق بررسی بصری، از یکدیگر تشخیص و تفکیک کرد. البته این موضوع گرچه ساده به نظر می‌رسد اما تنها افراد ماهر می‌توانند به درستی سنگ را از نظر ساختار کریستالی تشخیص دهند.

بررسی وزن

سنگ‌های مصنوعی به دلیل ساختاری که دارند از وزن بالاتری برخوردار هستند. زمانی که یک سنگ اصل و تقلبی را دست می‌گیرد، می‌توانید به راحتی این تفاوت وزن را احساس کنید.

بررسی ناخالصی

از دیگر راه‌های تشخیص سنگ های قیمتی اصل، استفاده از طیف سنجی فلورسانس اشعه ایکس است. با این روش بسیار پر هزینه اما دقیق، می‌توان تمام سنگ‌های قیمتی اصل را از تقلبی تشخیص داد. طیف سنجی فلورسانس اشعه ایکس یا XRF، یک روش تکنیکی و غیر مخرب است. با قرار دادن سنگ مورد نظر در دستگاه، در زمان کوتاهی تشخیص داده می‌شود که سنگ تقلبی است یا اصل. در روش اسپکتروسکوپی فلورسانس پراش اشعه ایکس یا EDXRF، هر گونه ناخالصی در سنگ مورد تشخیص و درصد خلوص سنگ تعیین می‌شود. از آنجایی که سنگ‌های قیمتی از عناصر خاصی تشکیل شده‌‌اند، هر گونه ناخالصی به معنای تقلبی بودن سنگ است.
از آنجایی که بیشتر افراد در تشخیص سنگ تقلبی و اصل ناتوان هستند، خرید و فروش سنگ‌های قیمتی در سراسر ایران، باید در مراکز معتبر صورت گیرد. مراکزی که با روش‌های مختلف، سنگ‌های قیمتی اصل را از تقلبی تشخیص داده و سنگ اصل را به فروش می‌رسانند. می‌توانید با مراجعه به سایت لعل سبز رضوان، سنگ دلخواه خود را با قیمت مناسب اما اصل خریداری کنید.

 

تشخیص معروفترین سنگ‌های قیمتی از روی ظاهر

سنگ‌های قیمتی بسیاری در دنیا وجود دارند اما برخی از آنها به دلیل رنگ و ساختاری که دارند، بیشتر مورد توجه جواهردوستان قرار می‌گیرد. در ادامه چند سنگ قیمتی را از لحاظ خواص فیزیکی و ظاهری بررسی خواهیم کرد.

لعل سبز رضوان-سنگ اصل

گوهر گرانبهای عقیق

سنگ عقیق را می‌توانید در رنگ‌های مختلف قرمز، آبی، زرد و صورتی خریداری کنید. اگر هر یک از رنگ‌های سنگ عقیق را در ساخت جواهرات استفاده کنید، بسیار شگفت انگیز و منحصر به فرد خواهد بود. در نحوه تشخیص سنگ های قیمتی، از جمله سنگ عقیق باید سختی سنگ را مورد بررسی قرار دهید. ویژگی دیگر این سنگ زیبا، سختی زیاد آن است تا اندازه‌‌ای که نمی‌توان به روی آن هیچ گونه خط و خشی ایجاد کرد. بنابراین اگر سنگ عقیقی خریداری کردید و بر روی آن خط و خش مشاهده کردید، یک سنگ تقلبی خریده اید.

برخی از سنگ‌ها دارای انرژی‌های مثبت هستند و به همراه داشتن آنها می‌تواند بر روح و روان فرد تاثیر بگذارد. با همراه داشتن سنگ عقیق می‌توانید از خواب آرام و راحت لذت ببرید. همچنین به شما حس شجاعت و بی‌باکی می‌دهد. این سنگ گران قیمت، احساسات عاطفی شما را به جریان می‌اندازد، حافظه شما را تقویت می‌کند، بینایی را بهبود می‌بخشد و انرژی شما را همیشه در سطح بالا نگه می‌دارد.

گوهر گرانبهای یاقوت

در خرید و فروش انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، سنگ یاقوت جزو سنگ‌های قابل توجه است چرا که از زیبایی منحصربه فردی برخوردار است. این سنگ گران قیمت و ارزشمند را در رنگ‌های کبود، زرد و سرخ خریداری کنید. برای تشخیص این سنگ از نوع تقلبی باید گفت، سنگ یاقوت از سختی بالایی برخوردار است. همچنین یاقوت سرخ نسبت به نور مقاومت بالایی از خود شان می‌دهد. این سنگ نیز از نظر انرژی می‌تواند بر روی حافظه شما تاثیر مثبت گذاشته و باعث تقویت حافظه شود. اگر می‌خواهید ترس، ناامیدی، سردرد و بیماری‌های قلبی و مغزی را از خود دور نگه دارید، با مشاوره خرید و فروش سنگ‌های قیمتی، سنگ یاقوت را انتخاب کنید.

گوهر گرانبهای مروارید

شکل ظاهری مروارید هر فردی را ترغیب به خرید آن می‌کند. این سنگ زیبا با درخشش خود، نظر افراد بسیاری را جلب کرده است. برای تشخیص اولیه سنگ‌های قیمتی و تقلبی به خصوص این سنگ، کافیست کمی روی سنگ خراش ایجاد کنید، با ایجاد خراش پودری از سطح سنگ جدا می‌شود که در نوع تقلبی این پودر را نخواهید دید. علاوه بر این، اگر این سنگ را در مقابل نور قرار دهید، براقیت خاصی را بر روی سطح آن مشاهده خواهید کرد. همچنین در نوع اصل این سنگ برآمدگی‌های کوچکی روی سطح آن وجود دارد که در نوع تقلبی این گونه نیست. از تاثیر مثبت مروارید افزایش انرژی و شادی در فرد است.

گوهر گرانبهای الماس

در دنیای سنگ‌های قیمتی، الماس قطعا یکی از گران قیمت‌ترین و البته جذاب‌ترین سنگ‌های قیمتی محسوب می‌شود. به همین دلیل تقاضا برای داشتن این سنگ بین علاقمندان جواهرات بسیار زیاد است. از این رو، سودجویان از این فرصت استفاده کرده و نوع تقلبی آن را در بازار به فروش می‌رسانند. اما نگران نباشید، در نحوه تشخیص سنگ های قیمتی به خصوص الماس با یک راهکار ساده نوع تقلبی و اصل آن را می‌توانید از یکدیگر تشخیص دهید. اگر سنگ الماس اصل را در یک ظرف آب قرار دهید، به راحتی در زیر آب فرو می‌رود. همچنین اگر در مقابل نور قرار دهید، نور را به طور کامل منعکس خواهد کرد. نکته دیگر سختی بالای الماس است که هیچ گونه خط و خشی را نمی‌توان روی آن ایجاد کرد و به مرور زمان دچار سایش نخواهد شد. سنگ الماس در طیف رنگی زرد، سبز و آبی در دسترس قرار دارد اما نوع شفاف آن از محبوبیت بیشتری برخوردار است و برای به کارگیری در حلقه‌های ازدواج جزو انتخاب‌های اول است.

سخن پایانی

سنگ‌های قیمتی بسیار متنوع هستند و هر یک از آنها با رنگ و ظاهر متفاوت می‌توانند، جزو انتخاب شما برای خرید باشند. اما نکته مهم در خرید سنگ‌های قیمتی، تشخیص سنگ اصل از تقلبی است، موضوعی که برای افراد عادی امکان پذیر نیست. ممکن است افراد اطلاعات اولیه در مورد سنگ‌های قیمتی را داشته باشند اما برایتشخیص سنگ های قیمتی از تقلبی، نیاز به تجربه و مهارت است. بنابراین توصیه می‌شود برای خرید و فروش سنگ‌های قیمتی در تهران، به مراکز معتبر از جمله گالری لعل سبز رضوان مراجعه کنید. این مجموعه با سال‌ها تجربه و فعالیت در این زمینه، یکی از معتبرترین مراکز در تهران و سراسر ایران می باشد. در صورت تمایل برای مشاوره یا خرید و فروش سنگ و جواهرات در گالری لعل سبز رضوان ، میتوانید از طریق راه های تماس مندرج در سایت و پیج اینستاگرام  با ما در ارتباط باشید