گران‌ترین گوهرهای جهان کدامند؟

گران‌ترین گوهرهای جهان-لعل سبز رضوان

با معرفی گران‌ترین گوهرهای جهان، بیشتر به سنگ‌های قیمتی علاقمند خواهید شد. سنگ‌های قیمتی، تاریخچه قدیمی دارند و از گذشته‌های دور استخراج و مورد استفاده قرار می‌گرفتند. گرچه از نظر مادی بسیار مهم هستند، اما از گذشته تا به حال از لحاظ معنوی نیز مورد توجه قرار گرفته اند. انواع سنگ‌های قیمتی را می‌توانید با اشکال و رنگ‌های مختلف، از گران قیمت تا ارزان قیمت خریداری کنید. اما برخی از این سنگ‌ها کمیاب هستند و دسترس همه مردم جهان قرار ندارند. از این رو بسیار خاص و ارزشمند هستند و برای دستیابی به آنها باید هزینه زیادی را پرداخت کنید.
از گذشته‌های دور تا به امروز سنگ‌های الماس بسیاری، کشف شد اما برخی از آنها بسیار کمیاب هستند و فقط در موزه‌ها از آنها نگهداری می‌شوند. برخی دیگر به دلیل قیمت بسیار بالایی که دارند فقط در اختیار افراد ثروتمند که توانایی خرید آنها را دارند، قرار می‌گیرد تا در جواهرات مخصوص، از آنها استفاده کنند. معمولا در تمام دنیا خرید و فروش انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، مربوط به سنگ‌هایی می‌شود که بیشتر در دسترس عموم قرار دارند. در ادامه برخی از گران قیمت‌ترین گوهرهای جهان را معرفی و شما را بیشتر با آنها آشنا خواهیم کرد.

معرفی گران‌ترین گوهرهای جهان

به دلیل اینکه الماس‌ها در تمام دنیا قابل استخراج هستند، از نظر شکل، اندازه و رنگ می‌توانند متفاوت باشند و نظر هر ببینده‌‌ای را به خود جلب کنند. این موضوع باعث می‌شود که هر الماسی که استخراج می‌شود منحصر به فرد باشد و در کشور و منطقه دیگری شبیه به آن استخراج نشود. از جمله گران‌ترین گوهرهای جهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1.الماس کولینان

در تاریخچه این الماس بزرگ دنیا آمده است که وزن ابتدایی این سنگ، که در سال ۱۹۰۵ در آفریقای جنوبی کشف شد، 3106.75 قیراط معادل ۶21 گرم بوده است. وزن بالا باعث شد تا این الماس را به قطعات کوچک‌تر تراش دهند و یک تراشکار حرفه‌‌ای آن را به ۹ الماس بزرگ و بیش از ۱۰۰ الماس کوچک برش داد. این سنگ‌های قیمتی علاوه بر اینکه بسیار گران قیمت هستند، از نظر اندازه نیز جزو سنگ‌های بزرگ محسوب می‌شوند. در گذشته این الماس‌ها را در شکل زیبایی تراش داده و به عنوان هدیه به پاداشاهان و ملکه‌ها اهدا می‌کردند. امروزه این گوهرها به دلیل ارزش بالایی که دارند بیشتر در موزه‌ها نگهداری می‌شوند. از این نظر گوهر کولینان بسیار ارزشمند بوده و با قیمت بسیار بالایی به فروش می‌رسد.

الماس کولینان ۱

این الماس که از قسمت بالایی الماس اصلی جدا شده است، وزنی معادل ۵۳۰ قیراط و ۷۴ وجه دارد. شکل آن شبیه به گلابی و دومین الماس بزرگ تراش خورده جهان است. این الماس هم اکنون جزو جواهرات سلطنتی انگلستان به شمار می‌آید.

الماس کولینان ۲

از گران قیمت‌ترین گوهرهای جهان، الماس کولینان ۲ است. این الماس نیز در انگلستان و بر روی تاج ملکه قرار دارد. وزن آن ۳۱۷ قیراط و ۶۶ وجه دارد و تنها ایراد این الماس کمی خراش و شکستگی بر روی آن است.

الماس کولینان ۳

این الماس با وزنی معادل ۹۴ قیراط، برای تزیین تاج‌های بسیاری مورد استفاده قرار گرفته بود، اما حالا در انگلستان و بر روی سنجاق سینه ملکه الیزابت دوم قرار دارد.

الماس کولینان ۴

این الماس نیز بر روی سنجاق سینه ملکه الیزابت دوم قرار دارد. وزن آن کمتر، در حدود ۶۳ قیراط و شکل ظاهری آن مربع است.

الماس کولینان ۵

این الماس ۱۸٫۸ قیراطی با شکل قلب، یک الماس بزرگ با چند الماس کوچک در اطراف آن است.

الماس کولینان ۶

الماس کولینان ۶، از گران‌ترین گوهرهای جهان، یک الماس ۱۱٫۵ قیراطی با شکل گلابی است که بر روی یک گل سینه کار شده است.

الماس کولینان ۷

وزن این الماس معادل ۸٫۸ قیراط است.

الماس کولینان ۸

الماس کولینان ۸ یک الماس مستطیل شکل است و ۶٫۸ قیراط وزن دارد.

الماس کولینان ۹

آحرین قطعه از الماس اصلی، یک الماس ۴٫۳۹ قیراطی است که به عنوان یک نگین بر روی انگشتر قرار دارد.

2.الماس کوه نور

شاید باور کردن این موضوع کمی سخت باشد، اما یکی از گران‌قیمت‌ترین گوهرهای جهان در کشور ایران نیز بوده است. گرچه این الماس که مربوط به قرن سیزدهم است در هند کشف شده است، اما این الماس ارزشمند به نادرشاه از پادشاهان بزرگ ایرانی تعلق داشت که امروزه بر روی تاج ملکه انگلستان قرار دارد. نمی‌توان قیمتی را برای این الماس در نظر گرفت چرا که میلیاردها دلار ارزش دارد. وزن این الماس تراش خورده در حدود ۶ قیراط است.

3.الماس درسدن

در تاریخچه این الماس آمده است که محل پیدایش آن هندوستان بوده است اما اکنون گوهر درسدن در شهر درسدن آلمان نگهداری می‌شود. این الماس ۴۱ قیراطی سبز رنگ توانسته در لیست گران‌ترین گوهرهای جهان قرار گیرد.

4.الماس سیرالئون

در سال 1972، معدنچیان یک الماس 968.9 قیراطی را در معدنی در سیرالئون کشف کردند. این الماس که به نام معدن آن نام گذاری شده است، توسط یک جواهرساز آمریکایی خریداری شد. این جواهرساز این الماس را تراش داده و به صورت یک نگین 143.2 قیراطی تبدیل کرد. اما با مشاهده یک نقص مجددا این الماس تراش و به وزن 53.96 قیراط تبدیل کرد و 17 قطعه الماس کوچک‌تر نیز از اطراف این الماس تراشید.

5.الماس هوپ

در گذشته‌های دور یکی از پادشاهان ثروتمند کشور فرانسه این الماس را خریداری و بعدها توسط شخص دیگری دزدیده و به خانواه هوپ رسید و از آن زمان نام این خانواده بر روی این الماس باقی ماند. سپس توسط یک تاجر خریداری و به کشور آمریکا منتقل شد. امروز، این الماس گرانبها در یکی از موزه‌های آمریکا در واشنگتن نگهداری می‌شود. این الماس آبی رنگ که از نظر رنگ و اندازه شبیه و مانند ندارد وزنی معادل45.52 قیراط یا 9.10 گرم دارد.

6.الماس ناساک

از گران قیمت‌ترین گوهرهای جهان الماس ناساک نام دارد. این الماس گران قیمت در بیشتر کشورها بوده است، اما امروزه این الماس ارزشمند در موزه لبنان نگهداری می‌شود. از همان ابتدای کشف این الماس گلابی شکل را تراش داده و ظاهر بسیار زیبایی دارد. وزن ابتدایی آن ۹۰ قیراط بوده است که پس از تراش‌های مکرر به 43.38 قیراط کاهش یافت.

7.الماس اکسلسیور

این الماس بزرگ در آفریقای جنوبی کشف شده است. حتی می‌توان گفت قبل از کشف کولینان، اکسلسیور بزرگ‌ترین الماس تاریخ بوده است. تا اندازه ای این الماس بی عیب و نقص، زیبا و منحصربه فرد بوده است که تا سال 1904 نتوانستند آن را به فروش برسانند. بدین ترتیب یک جواهرشناس آن را به 10 سنگ کوچک‎تر برش داد تا فروش آن امکانپذیر شود. با این حال بزرگ‌ترین تکه جدا شده از اصل سنگ، وزنی معادل 69.69 قیراط دارد.

8.الماس شاه

گوهر شاه نیز سرنوشتی مشابه با سایر الماس‌های گران قیمت دارد. این الماس که ابتدا در هند کشف شد، در ایران توسط فتحعلی شاه به تزار نیکلای اهدا شد و امروزه در کاخ کرملین از آن نگهداری می‌کنند. الماس شاه با ۸۸٫۷ قیراط وزن ارزش مادی خود را تا حدودی به دلیل حکاکی اسم بر روی آن از دست داده است.

9.الماس فلورنتین

این الماس زرد و درخشان دیگر وجود ندارد. گفته‌ها حاکی از آن است که این الماس قیمتی به قطعات کوچک تبدیل و به کشورهای مختلف فرستاده شده است. گوهر فلورنتین از نظر مادی بسیار گران قیمت و 137.27 قیراط وزن داشت.

10.الماس ساکورا

اگر با کلمه ساکورا آشنا نیستید باید گفت این کلمه به معنای شکوفه‌های گیلاس است. این الماس نیز رنگی شبیه به شکوفه‌های گیلاس، رنگ صورتی دارد. این الماس که در روسیه کشف شده است وزنی معادل 15.81 قیراط دارد.

11.الماس پرنسی

از دیگر گران‌ترین گوهرهای جهان الماس پرنسی است. این الماس با وزن 34.65 قیراط به یک خانواده در قطر فروخته شده است.

12.الماس اوپنهایمر

این الماس که در سال ۲۰۱۶ فروخته شده است به رنگ آبی و در یک حلقه به کار گرفته شده است. آنچه این الماس را منحصر به فرد کرده است وزن بالا حدود 14.62 قیراط، شکل بیضی و رنگ چشمگیر آن است. این الماس که در بین الماس‌های آبی رنگ بزرگترین الماس شناخته شده است، در آسیا فروخته شد. به دلیل ارزش بالایی که این الماس دارد رکورد فروش الماس‌های دیگر را شکسته است.

13.الماس راف

بعد از کولینان، گوهر راف جزو بزرگترین سنگ‌های قیمتی دنیا است. این گوهر کمیاب که در کانادا کشف شد، از لحاظ اندازه و وزن نسبت به سایر سنگ‌های قیمتی بسیار بزرگتر و سنگ‌تر است. رنگ خاص این الماس که سیاه رنگ است، آن را بیشتر خاص و منحصر به فرد کرده است.

سخن پایانی

حال که با گران‌ترین گوهرهای جهان آشنا شدید، می‌دانید که سنگ‌های خاص که در وزن‌های بالا استخراج می‌شوند، توسط افراد ثروتمند خریداری یا در موزه‌ها نگهداری می‌شوند. اما دیگر سنگ‌های قیمتی که در وزن‌های کمتر تراش داده می‌شوند را می‌توانید در انواع مختلف خریداری کنید. شما می‌توانید برای مشاوره خرید و فروش سنگ‌های قیمتی یا جواهرات به سایت لعل سبز رضوان مراجعه کنید. کارشناسان این مجموعه با راهنمایی دقیق می‌توانند، شما را در خرید و فروش سنگ‌های قیمتی در تهران راهنمایی کرده تا بهترین خرید را انجام دهید.