یاقوت های گران قیمت جهان کدامند؟

لعل سبز رضوان

انواع یاقوت کبود بنا به زیبایی، درخشندگی و ارزشی که دارند در میان افراد فعال در حوزه جواهرات و سنگ‌های قیمتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند. در میان این سنگ‌های قیمتی نیز چند مورد از آنها به دلیل ویژگی‌های ساختاری و زیبایی شناسی که دارند ارزش بیشتری نسبت به بقیه دارند.اگر خواستار آشنایی با یاقوت های گران قیمت جهان  هستید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

انواع یاقوت‌های گران قیمت دنیا کدامند؟

 

یاقوت‌ها بر اساس ویژگی‌های خود در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. این ویژگی‌ها شامل مواردی همچون درصد خلوص، میزان پاکی، رنگ یاقوت، تراش، وزن و … می‌شود. با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان انواع یاقوت را در دسته‌های مختلفی قرار داد که یکی از این دسته بندی‌ها بر اساس قیمت و ارزش مالی آنها صورت می‌گیرد.

بر اساس این فاکتور می‌توان یاقوت‌های گران قیمت جهان را به شرح زیر معرفی کرد:

⦁ یاقوت کبود کیلی
⦁ یاقوت کبود کشمیر شاهنشاهی
⦁ گل سینه یاقوت کبود برمه
⦁ گل سینه یاقوت کبود و الماس کارتیر
⦁ یاقوت کبود کشمیر
⦁ سنجاق سینه یاقوت کوته دازور
⦁ یاقوت کبود برمه
⦁ یاقوت کبود ریشلو
⦁ یاقوت کبود آبی سلطنتی
⦁ یاقوت کبود خوشگلترین دختر آبی آسیا

به منظور آشنایی بیشتر شما با هر کدام از این یاقوت‌ها، در ادامه به بررسی ویژگی‌های آنها خواهیم پرداخت.

1. یاقوت کبود خوشگلترین دختر آبی آسیا

 

از یاقوت های گران قیمت جهان می‌توان به یاقوت خوشگلترین دختر آبی آسیا اشاره کرد. این یاقوت به عنوان گرانبهاترین یاقوت دنیا در سال 2014 با قیمت 17564256 دلار فروخته شد. این یاقوت از رنگ بسیار زیبایی برخوردار بوده و درخشندگی و جلای فوق العاده ای دارد. در کنار این ویژگی‌های، وزن این سنگ نیز زیاد بوده و ابعاد بزرگی دارد. به همین دلیل به عنوان چهارمین سنگ بزرگ تراش خورده جهان شناخته می‌شود.

وزن یاقوت خوشگلترین دختر آبی آسیا معادل 392.52 قیراط است. بر همین اساس می‌توان گفت قیمت هر قیراط از این یاقوت برابر با 44.063 دلار می‌باشد. با توجه به این گفته‌ها می‌توان چنین گفت رکورد قیمت یاقوت خوشگلترین دختر آبی آسیا ممکن است تا سال‌های سال شکسته نشود.

2.یاقوت کبود کیلی

 

اگر بخواهیم یاقوت‌های گران بهای دنیا را معرفی کنیم باید به یاقوت کبود کیلی نیز اشاره نمایید. در واقع یاقوت کبود کیلی یکی از شناخته شده ترین، زیباترین و از یاقوت‌های گران قیمت جهان به شمار می‌رود. این یاقوت دارای وزنی معادل 21.71 قیراط بوده و از درخشندگی و جلای فوق العاده ای برخوردار می‌باشد. متخصصان تراش سنگ‌های قیمتی به منظور نمایش زیبایی‌های این سنگ از تراش کوشن برای آن استفاده کرده‌اند. به این ترتیب شاهد جلوه‌ای فوق العاده جذاب در این سنگ هستیم. لازم به ذکر است رنگ کبود عمقی این سنگ، جلوه آن را دو چندان کرده و زیبایی آن را بیشتر به رخ می‌کشد.

یاقوت کبود کیلی که از کلکسیون مارگارت آدریلی کلی محسوب می‌شد، بر روی یک انگشتر پلاتینی با اندازه 67.2 قرار گرفته است. این انگشتر در سال 2015 توسط برند کارتیر برای فروش به حراجی سوثبی در شهر نیویورک آمریکا سپرده شد. ثروتمندان بسیاری خواهان خرید آن بودند؛ اما بسیاری از آنها توان پرداخت 4197000 دلار را نداشتند. این سنگ قیمتی با قیمت مذکور در این حراجی به فروش رفت.

3. یاقوت کبود کشمیر شاهنشاهی

 

لعل سبز رضوان

 

کشمیر از نقاط مهم در زمینه استخراج انواع یاقوت به شمار می‌آید. به صورتی که امروزه زیباترین و باارزش‌ترین یاقوت‌های دینا از این منطقه استخراج می‌شوند. یکی از این یاقوت‌ها که جزو یاقوت‌های گران قیمت جهان نیز محسوب می‌شود یاقوت کبود کشمیر شاهنشاهی است.

رنگ کبود جذاب این سنگ باعث شده تا نظر هر بیننده‌ای به آن جلب شود. این یاقوت بر روی یک انگشتر سوار شده و زیبایی آن را دو چندان نموده است. وزن یاقوت شاهنشاهی برابر با 17.16 قیراط می‌باشد. تراشکاران سنگ‌های قیمتی به منظور زیباتر کردن جلوه این سنگ از تراش پله‌ای استفاده نموده و جلوه‌ای مدرن و جذاب به آن بخشیده‌اند.

این یاقوت که در مرکز انگشتر قرار دارد با الماس‌های دایره‌ای شکل احاطه شده و ارزش این انگشتر پلاتینی را چندین برابر کرده است. این سنگ قیمتی در سال 2014 در حراجی سوثبی هنگ کنگ به قیمت 4006000 دلار فروخته شد.

4. گل سینه یاقوت کبود برمه

 

یاقوت‌های کبود که در برمه استخراج شده‌اند از شهرت جهانی برخوردار هستند؛ اما در میان آنها، این یاقوت کبود برمه که در بر روی یک گل سینه سوار شده است، رکوردی جهانی را به خود اختصاص داده و با قیمت 7127453 دلار فروخته شد. از این رو می‌توان آن را جزو معروف‌ترین یاقوت‌های گران قیمت جهان به شمار آورد.

این سنگ قیمتی در سال 2011 با این قیمت به فروش رفته و تا به حال به عنوان گران قیمت‌ترین یاقوت دنیا شناخته شده است. وزن این یاقوت معادل 130.50 قیراط می‌باشد. آنچه باعث شده تا قیمت یاقوت برمه و زیبایی آن در مقایسه با انواع دیگر این سنگ‌های قیمتی بیشتر باشد، درصد خلوص بالای آن است. این امر سبب شده تا رنگ کبود مخملی سنگ به صورت عمقی بوده و جذابیت خاصی داشته باشد. از این رو مورد توجه افراد ثروتمند در کل دنیا و متخصصان هنرشناس قرار گرفته و در حراجی کریستی به قیمت یاد شده به فروش برسد.

 

5. گل سینه یاقوت کبود و الماس کارتیر

 

این یاقوت کبود دارای وزنی برابر با 30.23 قیراط می‌باشد و به کشور برمه یا همان میانمار کنونی اختصاص دارد. متخصصان تراشکاری سنگ‌های قیمتی به منظور نمایان کردن زیبایی‌های این سنگ از تراش کوشن کات برای تراشکاری این یاقوت استفاده کرده‌اند. همین ویژگی‌ها سبب شده تا این سنگ در سال 2015 در حراجی سوثبی با قیمت 6161637 دلار به فروش رفته و جزو یاقوت های گران قیمت جهان محسوب شود.

این یاقوت گران بها بر روی گل سینه‌ای از برند کارتیر سوار شده و در کنار آن از الماس‌هایی به شکل گلابی و تخم مرغی استفاده شده است. این سنگ‌های گران قیمت در کنار یکدیگر قرار گرفته و زیبایی خیره کننده‌ای را به نمایش گذاشته‌اند.

6.یاقوت کبود کشمیر

 

یکی دیگر از انواع یاقوت گران قیمت دنیا، یاقوت کبود کشمیر است. این سنگ دارای درجه خلوص بسیار بالایی بوده و مورد توجه هنرشناسان این حوزه قرار گرفته است. به سبب درصد خلوص بالایی که این سنگ قیمتی دارد می‌توان شاهد جلوه گری رنگ آبی مخملی و عمیق این سنگ بود.

وزن این سنگ معادل 27.54 قیراط بوده و در حراجی سوثبی در سال 2014 با قیمت 5984474 دلار به فروش رفت. صاحب کنونی این یاقوت قیمتی، دیمیتری ماورو ماتیس می‌باشد که سرمایه داری یونانی است.

 

7. سنجاق سینه یاقوت و سنگ قیمتی کوته دازور

یکی از یاقوت های گران قیمت جهان در یک گل سینه منحصر به فرد قرار گرفته است. این سنگ در میان انواع الماس، یاقوت‌های رنگی، تزاوریت ها، لعل، تورمالین ها و زمردهای حکاکی شده قرار گرفته است و زیبایی و جلوه‌ای خاص دارد.

این یاقوت به رنگ کبود بوده و از کشور برمه استخراج شده است. وزن آن معادل 58.29 قیراط بوده و دارای درصد خلوص بسیار بالایی است. به همین دلیل نیز رنگ آن به صورت متراکم بوده و جلوه‌ای خیره کننده دارد. با توجه به کاربرد و ویژگی‌های این سنگ، از تراش کوشن کات برای تراشکاری این یاقوت استفاده شده است.

 

8. یاقوت کبود برمه

 

 

یاقوت کبود برمه را می‌توان در زمره سنگ‌های قیمتی و زیبای شناخته شده در جهان قرار داد. این سنگ قیمتی دارای وزنی برابر با 114.74 قیراط می‌باشد که از یاقوت‌های سنگین نیز محسوب می‌شود. وجود رنگدانه های خوش رنگ و درصد خلوص بالای سنگ سبب شده تا این یاقوت دارای درخشندگی جذابی بوده و از ارزش بالایی برخوردار باشد.
این سنگ قیمتی در سال 2013 در حراجی سوثبی با قیمت 7223285 دلار به فروش رفت.

 

9. یاقوت‌های کبود ریشلو

 

در معرفی یاقوت های گران قیمت جهان باید از یاقوت‌های ریشلو نیز یادی کنیم. این یاقوت‌ها از کشمیر هستند. با توجه به این که اکثریت یاقوت‌های استخراج شده از این منطقه دارای رنگ کبود می‌باشند می‌توان دریافت که رنگ یاقوت‌های ریشلو نیز به همین رنگ است.

رنگ آبی مخملی که یاقوت‌های ریشلو دارند باعث شده تا نظر جواهرسازان و هنرشناسان در این حوزه به سمت آنها معطوف شود. این یاقوت‌ها در سال 2013 به حراجی سوثبی سپرده شدند که در این حراجی نیز با قیمت بسیار مناسبی معادل 8358520 دلار به فروش رفتند.

اکنون یاقوت‌های ریشلو بر روی دو گوشواره قرار دارند و جذابیت خاصی به آنها بخشیده‌اند. وزن این گوشواره‌ها با احتساب وزن یاقوت‌ها برابر با 26.66 و 20.88 قیراط می‌باشند.

این یاقوت‌ها تا قبل از فروش یاقوت خوشگلترین دختر آبی آسیا، در رده اول گران‌ترین سنگ‌های قیمتی دنیا قرار داشت؛ اما با فروش این یاقوت، از جایگاه خود تنزل کرده و امروزه به عنوان دومین یاقوت گران‌بهای دنیا شناخته می‌شود.

 

10. یاقوت کبود آبی سلطنتی

 

یاقوت کبود آبی سلطنتی از زیباترین و باارزش‌ترین انواع یاقوت به شمار می‌آید. این یاقوت دارای رنگ آبی بسیار جذاب و شاهانه بوده و به همین خاطر نیز به همین نام شناخته می‌شود. با توجه به ویژگی‌هایی که این یاقوت دارد، افراد زیادی در سرتاسر دنیا خواستار خرید آن بودند.

وزن این یاقوت برابر با 35.09 قیراط است و در سال 2015 به حراجی کریستی فروخته شد. قیمت یاقوت آبی سلطنتی معادل 7357999 دلار می‌باشد. به همین دلیل می‌توان آن را از یاقوت‌های گران قیمت جهان به شمار آورد.

برای انجام معامالات خرید و فروش سنگ های قیمتی و یاقوت های گران قیمت خود  می توانید با اطمینان کامل از طریق راه های تماس ما با کارشناسان گالری لعل سبز رضوان مشاوره نمایید