۸ مدل از محبوب‌ترین تراش‌های الماس

برش الماس-لعل سبز رضوان

در میان سنگ‌های ارزشمند و قیمتی در دنیا، محبوب‌ترین تراش‌های الماس توانسته به دلیل شکل ظاهری خاص و منحصر به فرد،با در سراسر دنیا طرفداران بسیاری داشته باشد. اگر قصد خرید این سنگ قیمتی را دارید، باید گفت قیمت این گوهر کمیاب و زیبا را بر اساس برخی از فاکتورها تعیین می‌کنند و نمی‌توان یک قیمت مشخص را برای آن در نظر گرفت. جواهرشناسان پس از بررسی‌هایی که انجام داده‌‌اند، قیمت نهایی الماس را بر اساس میزان ناخالصی، رنگ، شفافیت، شکل ظاهری، وزن و همچنین انواع برش الماس مشخص می‌کنند. در واقع هر چه فاکتورهای در نظر گرفته شده به سطح استاندارد نزدیک‌تر باشند، به معنای کیفیت بالای الماس خواهد بود. اگر قصد خرید الماس را دارید، مشاوران خرید و فروش سنگ‌های قیمتی ما، می‌توانند به شما در انتخاب مناسب الماس با تراش دقیق کمک بسیاری کنند.

 

اهمیت تراش در الماس

نه تنها در الماس بلکه، در خرید و فروش انواع سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، نوع تراش سنگ بسیار اهمیت دارد، چرا که این نوع تراش است که کیفیت سنگ را مشخص کند. کیفیت تراش الماس تا اندازه‌‌ای اهمیت دارد که اگر به خوبی انجام نشود، حتی اگر سایر فاکتورها قابل قبول باشند، ارزش سنگ به طور قابل توجهی افت پیدا می‌کند. بنابراین اگر برخی از الماس‌ها از قیمت بسیار بالایی برخوردار هستند یکی از دلایل آن، می‌تواند تراش مناسب و دقیق سنگ باشد. الماس یک سنگ طبیعی است که پس از استخراج آن با توجه به فرمی که دارد، به اشکال مختلف تراش می‌خورد. از محبوب‌ترین تراش‌های الماس که می‌توانید بر روی الماس‌ها مشاهده کنید تراش زمردی، برلیان، ترکیبی، پرنسس، آشر، بیضی، کوسنی، مارکیز و رادیانت هستند.

 

تفاوت شکل و تراش الماس

شکل و تراش الماس دو موضوع کاملا مجزا هستند. شکل الماس به معنای فرم ظاهری الماس است که می‌تواند به اشکال مختلف از جمله گرد و گلابی شکل باشد. اما تراش به معنای کیفیت انعکاس نور است. تراش‌ها اگر با دقت و ظرافت خاصی انجام شوند، الماس درخشان‌تر، براق‌تر و زیباتر خواهد بود. همچنین اگر تراش کاملا حرفه‌‌ای ایجاد شود، درون الماس نیز به راحتی قابل مشاهده خواهد بود. بنابراین در هنگام خرید و فروش سنگ‌های قیمتی در سراسر ایران، از جمله الماس، ظرافت و کیفیت تراش را کاملا بررسی کنید.

 

بررسی انواع برش الماس بر اساس کیفیت

 

به دلیل اینکه، نوع تراش الماس یک فاکتور مهم جهت ارزش گذاری است، تنها افراد متخصص می‌توانند در این زمینه تاثیرگذار باشند. مجموعه لعل سبز رضوان، با در اختیار داشتن افراد خبره در این زمینه، انواع سنگ الماس را با کیفیت‎های مختلف به فروش می‌رساند. از نظر کیفیت می‌توان انواع برش الماس را در سطوح مختلف درجه بندی کرد.

تراش نسبتاً خوب و ضعیف (fair and poor)

 

اگر تراش الماس به گونه‌‌ای است که تنها مقدار کمی از نوری که وارد الماس می‌شود، انعکاس پیدا می‌کند، کیفیت الماس کم و رو به ضعیف است. جواهر فروشانی که وزن الماس برای آنها اهمیت دارد نه نوع کیفیت تراش، این نوع الماس‌ها را بهتر خرید و فروش می‌کنند.

لعل سبز رضوان-برش الماس

 

تراش خوب (good)

در برخی از تراش‌ها، میزان بیشتری از نوری که وارد سنگ شده است، انعکاس پیدا می‌کند. در این کیفیت تراش معمولا وزن سنگ مهم است و بر روی سنگ‌های بزرگ ایجاد می‌شود. اگر از بالا این سنگ‌ها را مشاهده کنید، معمولا الگوهایی تیره را خواهید دید. به دور از مقایسه با کیفیت خیلی خوب و عالی، این برش‌ها نیز می‌توانند قابل قبول باشند.

تراش خیلی خوب (very good)

در این کیفیت تراش، میزان قابل توجهی از نوری که به سنگ وارد شده است، منعکس می‌شود. این کیفیت تراش معمولا بیشتر مورد توجه جواهر فروشان قرار می‌گیرد.

تراش ایده آل (ideal)

در این تراش، کیفیت و ظرافت تراش بسیار بالا است و معمولا بر روی الماس‌هایی با فرم گرد ایجاد می‌شوند. تراشکار باید این تراش‌ها را با کیفیت و دقت زیادی انجام دهد.

 

تراش عالی (premium)

در میان انواع برش الماس، اگر تراش ایده آل را می‌پسندید، این تراش کیفیت بالاتری دارد و این سنگ‎ها درخشش بیشتری از خود نشان می‌دهند.

 

محبوب‌ترین مدل‌های برش الماس

 

بیشتر الماس‌ها را با تراش‌های خاص آن می‌شناسند، در ادامه محبوب‌ترین انواع تراش الماس را معرفی خواهیم کرد.

برش های الماس-لعل سبز رضوان

برش برلیان (round cut diamond)

اگر الماس ارزان می‌خواهید، الماس با تراش برلیان را انتخاب کنید. این الماس‌ها را به عنوان الماس گرد یا تراش گرد نیز می‌شناسند. این تراش محبوب را بیشتر بر روی الماس‌هایی که سختی زیاد و ضریب شکست بالایی دارند، پیاده سازی می‌کنند. تراش برلیان به دلیل تقاضای بالایی که دارد بر روی ۷۵ درصد الماس‌ها اعمال می‌شود و از قیمت مناسب‌تری هم برخوردار هستند. تراش برلیان را می‌توان بر روی سنگ‌های دیگر نیز تراش دارد.

برش زمردی (emerald cut diamond)

در میان محبوب‌ترین تراش‌های الماس، برش زمردی را بیشتر بر روی الماس‌های مستطیل یا مربع شکل ایجاد می‌کنند. در ابتدا گوشه‌های سنگ برداشته می‌شوند تا از ضربه و شکست سنگ جلوگیری شود. این نوع برش کمک می‌کند تا رنگ سنگ جذاب‌تر دیده شود. در صورتی که سنگ دارای ناخالصی باشد، با این تراش ناخالصی‌ها را می‌توان به وضوح مشاهده کرد. بنابراین برای ایجاد این تراش، معمولا سنگ‌هایی که فاقد ناخالصی هستند یا سنگ‌های پاک را انتخاب می‌کنند.

برش ترکیبی (mixed cut diamond)

برخی از کسانی که کار تراش روی سنگ را انجام می‌دهند، با توجه به فرم سنگ، تراش برلیان و زمرد را به صورت ترکیبی روی سنگ الماس اجرا می‌کنند. با توجه به فرم سنگ گاهی تاج سنگ را تراش برلیان و خیمه را تراش زمردی انتخاب می‌کنند، یا بالعکس. این تراش را می‌توان بر روی سایر سنگ‌ها نیز انجام داد.

برش پرنسس (princess cut diamond)

در میان تراش‌های جدید، تراش پرنسس توانسته نظرات بسیاری از الماس دوستان را به خود جالب کند. در این تراش، ابتدا الماس را به صورت مربع شکل می‌دهند سپس تراش را ایجاد می‌کنند. اگر انگشتان باریک و کشیده دارید توصیه می‌کنیم، انگشتر الماس با تراش پرنسس را انتخاب کنید. چرا که این مدل تراش انگشتان را کوتاتر و پهن‌تر نشان می‌دهند.

برش آشر (asscher cut diamond)

اگر تراش زمردی را از نزدیک دیده‌‌اید، تراش آشر نیز به صورت پله‌‌ای و بسیار بزرگ است. به دلیل این شباهت این سنگ الماس را با نام تراش زمرد مربعی نیز می‌شناسند. به طور کلی آنچه باعث تفاوت تراش زمردی و آشر شده است، شکل الماس است که در تراش زمردی الماس مستطیل و در تراش آشر الماس مربع شکل است. این موضوع باعث شده است تا در سال‌های اخیر این تراش از محبوب‌ترین تراش‌های الماس باشد.

برش بیضی (oval diamond)

اگر به دنبال یک الماس زیبا هستید تراش بیضی را انتخاب کنید. یک الماس متقارن، کشیده و یکدست که طرفداران خاص خود را دارد. اگر انگشتر الماس با برش بیضی را انتخاب کرده‌‌اید، انگشتان شما را کشیده‌تر نشان می‌دهد. برای افرادی که به دنبال الماس با برش گرد هستند این الماس می‌تواند یک جایگزین مناسب باشد.

 

برش رادیانت (radiant cut diamond)

از ویژگی‌های ظاهری الماس با برش رادیانت، شکل مربع یا مستطیل، لبه‌های بریده و صیقلی داده شده است و مانند الماس زمردی و پرنسس شکل متقارن دارد. آنچه در این الماس بیشتر جلب توجه می‌کند این است که ضلع‌های ایجاد شده با سطح سنگ مساوی نیستند. در یک سنگ الماس می‌توان در حدود ۷۰ زاویه را ایجاد کرد که این موضوع باعث افزایش انعکاس نور و در نتیجه درخشندگی بیشتر سنگ می‌شود. اگر ابعاد سنگ الماس مستطیل شکل بزرگ باشد، عمق آن نیز بیشتر در نتیجه درخشش بیشتری خواهد داشت. معمولا در این مدل از سنگ الماس به دلیل تراش خاص، حجم زیادی از سنگ از بین می‌رود که این نکته باعث افزایش قیمت سنگ می‌شود.

 

برش کوسنی (cushion cut diamond)

از محبوب‌ترین تراش‌های الماس، برش کوسنی است. برش کوسنی، کاشن یا بالشی یک طرح مربع با گوشه‌های گرد و صفحات بزرگ است که صفحات بزرگ آن در کاهش درخشش سنگ و افزایش وضوح ناخالصی‌ها تاثیرگذار هستند. بنابراین برای ایجاد این برش، معمولا سنگ‌هایی با ناخالصی بالا را انتخاب نمی‌کنند. گرچه به صورت مستطیلی نیز این سنگ تراش داده می‌شود اما نوع مربع آن که کلاسیک است، طرفداران بیشتری دارد. به طور کلی این برش ترکیبی از برش عمیق، برش مدرن بیضی، برش قدیمی معدنی و زاویه‌های باز تشکیل شده است.

برش مارکیز (Cutting Marquis)

در میان الماس‌های گران قیمت، الماس با برش مارکیز را انتخاب کنید. فرم چشم یا قایقی این تراش آن را بسیار منحصر به فرد کرده است. در برش مارکیز معمولا بر روی یک سنگ الماس حدود ۵۹ سطح را ایجاد می‌کنند تا درخشندگی آن چندین برابر شود. گرچه نسبت به تراش برلیان و پرنسس طرفدار ندارد اما این تراش کلاسیک که بیشتر به صورت تک نگین استفاده می‌شود در ساخت بسیاری از جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

سخن پایانی

وزن و رنگ در تشخیص کیفیت و قیمت سنگ الماس بسیار مهم هستند. اما این برش‌ها هستند که با ظرافت و فرم خاصی که به الماس می‌دهند، به طور چشمگیری می‌توانند قیمت الماس را کاهش یا افزایش دهند. هر یک از انواع برش الماس می‌تواند شکل تازه ای به الماس ببخشد و قیمت آن را تغییر دهد. گرچه الماس سنگ گران قیمتی است اما شفافیت آن که ناشی از برش سنگ است، می‌تواند تاثیر مستقیم بر روی قیمت سنگ بگذارد. شما می‌توانید برای خرید و فروش سنگ‌های قیمتی در تهران، از جمله سنگ الماس با تراش مورد علاقه خود، به سایت لعل سبز رضوان مراجعه کنید. کارشناسان این مجموعه اطلاعات لازم را در خصوص انواع سنگ الماس در اختیار شما قرار می‌دهند تا یک انتخاب مقرون به صرفه و البته خاطره انگیز داشته باشید.