قیمت الماس چگونه تعیین می شود؟

لعل سبز رضوان- قیمت الماس

برای تعیین قیمت سنگ قیمتی چون الماس در صنعت جواهرات،  از جدولی به نام جدول راپاپورت (Rapaport) استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید دلار مدام در حال تغییر است.

به دنبال تغییر دلار، قیمت محصولات نیز تغییر می‌کند. الماس هم یکی از محصولاتی است که قیمت آن مدام در حال تغییر است.
این موضوع را در نظر بگیرید که بیشتر افراد که دارای الماس‌هایی با شناسنامه و رنگ مشخص هستند از جدول Rapaport استفاده می‌کنند، اما در برخی مواقع پایه قیمت می‌تواند برای سنگ‌هایی که بدون شناسنامه یا گواهی هستند هم باشد.

برای دسترسی به قیمت‌های آپدیت الماس، باید از جدول راپاپورت ۲۰۲۲ کمک بگیرید. هر هفته در پایتخت برلیان یعنی در شهر آنتراپ در کشور بلژیک، قیمت الماس تعیین می‌گردد.

معادن الماس دنیا و تاجران این ماده گران بها، مجموعا در شهر آنتراپ گرد یکدیگر می‌آیند و بخش عظیمی از تجارت الماس‌های خام را در این شهر انجام می‌دهند. انتشار قیمت تعیین شده در شهر آنتراپ، توسط شرکت راپاپورت در نیویورک انجام می‌شود.

جدول راپاپورت چیست؟

لعل سبز رضوان

 

جدول راپاپورت، جدول تعیین قیمت الماس است. معامله کنندگان الماس با استفاده از این جدول اطلاعاتی از ارزش و قیمت الماس خود دریافت می‌کنند. این جدول در سه نسخهROUND, PEAR, PARCEL منتشر می‌شود.

این جدول توسط (Martin Rapaport) در کشور بلژیک و در سال ۱۹۷۸ پایه گذاری شد. اساس این جدول، وضعیت بازار و سیستم 4Cs می‌باشد.

کیفیت این سنگ قیمتی زیبا با زبان جهانی بیان شده و شما می‌توانید در حین خرید الماس با استفاده از چهار فاکتور  الماس خود را ارزیابی کنید. البته این نکته را هم ذکر کنیم که در جدول راپاپورت هیچ قیمت دقیقی از الماس داده نمی‌شود، بلکه قیمت پایه داده می‌شود و شما باید آن قیمتی که در جدول مشاهده کردید را به عنوان قیمت پایه در نظر بگیرید.

⦁ وزن
⦁ رنگ
⦁ پاکی
⦁ تراش

منظور از سیستم 4Cs در جدول راپاپورت چیست؟

لعل سبز رضوان

تراش: نوع تراش در این جدول (excellent3) در نظر گرفته شده است. بنابراین اگر الماسی، تراش ضعیف داشته باشد، ارزش آن با تخفیف‌های تخمینی به صورت درصد کم می‌شود. الماس‌ها، تراش‌های متفاوتی دارند.

همانطور که بالاتر متوجه شدید، هر هفته سه نسخه از جدول راپاپورت ۲۰۲۲ منتشر می‌شود. الماس‌ها با تراش‌های مختلف در نسخه مخصوص به خود از جدول قرار می‌گیرند.

⦁ برای مثال الماس‌های تراش گرد را در لیست ROUND مشاهده می‌کنند.
⦁ الماس‌های با تراش Cushion Emerald، Heart، Marquise، Oval، Pear, Square Triangle و… را در لیست PEAR مشاهده می‌کنند.

⦁ در نهایت الماس Melee را باید در لیست Parcel مشاهده کنند.

قابل ذکر است که الماس تراش گرد نسبت به سایر تراش‌ها، قیمت بیشتری دارد، چرا که میان مردم محبوب‌تر است.

رنگ و پاکی: به طور کلی الماس‌هایی در جدول راپاپورت قرار می‌گیرند که دارای شناسنامه رنگ و درجه ناپاکی هستند. اما برای سنگ‌های بدون شناسنامه و گواهی نیز برخی اوقات بر پایه قمیت درون جدول قرار می‌گیرند.

وزن: کلاس‌های کلی در این جدول بر اساس «وزن بر حسب قیراط» طبقه بندی می‌شوند. همانطور که در جدول می‌بینید، ستون عمودی سمت چپ، نشان دهنده گرید رنگی از D تا M است.

ردیف افقی بالای جدول، نشان دهنده پاکی الماس از IF تا I۳ است. اعدادی که در جدول بولد و یا پررنگ شده‌‌اند، نشان دهنده این هستند که نسبت به گذشته تغییر کرده اند.

چگونه جدول راپور خوانده می‌شود؟

لعل سبز رضوان

حق استفاده از گزارش الماس Rapaport برای متخصصان محفوظ است، چرا که گزارش Rapaport کاملاً یک سند رسمی است.

تاریخ گزارش و شکل برش الماس در اولین خط محدوده وزنی الماس در قیراط درج شده است و بر مبنای وزن بر حسب قیراط کلاس‌های کلی طبقه بندی شده اند.

در دومین خط جدول راپاپورت پاکی الماس از IF تا I۳ در ردیف افقی بالای جدول ذکر شده است و از گرید IF تا I۳ مقیاس خلوص الماس قرار دارد.

سمت چپ عمودی این جدول در ستون اول گرید‌های رنگ از D تا M ذکر شده است.

برای اینکه قیمت الماس را به دلار در قیراط به دست آورید باید بر مبنای وضوح و مبنای رنگ به صورت افقی و عمودی حرکت کنید و در خانه در جدول دو عدد را به هم برسانید.

توجه کنید که در مرحله محاسباتی این عددی که به دست آوردید به عنوان عدد به دست آمده در جدول راپاپورت شناخته می‌شود.

نکته قابل توجه که گاهی اوقات باعث ایجاد مشکل و سوءتفاهم می‌شود، این است که اعداد ذکر شده در جدول بر اساس $۱۰۰ دلار هستند.

بنابراین اعداد انتهایی که به عنوان قیمت به دست می‌آورید را باید در $۱۰۰ ضرب کنید. در نهایت عدد به دست آمده ارزش یک قیراط از سنگ مورد نظر است. پس برای اینکه بتوانید ارزش آن سنگ را به دست آورید، باید عدد را در وزن سنگ ضرب کنید.

وزن الماس به قیراط × عدد به دست آمده در RAPAPORT × ۱۰۰= قیمت نهایی به دلار

مثال: قیمت الماس با متریال‌های زیر چگونه محاسبه می‌شود؟
وزن 1.6قیراطی
کیفیت G
پاکیVS1
طبق جدول راپاپورت، عدد به دست آمده، 114 می‌شود.
ضرب این عدد در 100 که حاصل می‌شود 11,400$
ضرب عدد به دست آمده در 1.6ct که حاصل می‌شود 18,240$
به طور کلی قیمت نهایی عبارت است از:
18,240$=1.6×100×114

اما این قیمت، دقیق نیست. فاکتور‌های دیگری وجود دارد که قیمت نهایی را کاهش یا افزایش می‌دهند. این فاکتور‌ها عبارت‌‌اند از:
⦁ درصد‌های پولیش
⦁ تقارن
⦁ کمربند
⦁ کیولت
⦁ عمق
⦁ Table
طبق مشاهدات و تجربیات، الماس‌هایی که در ایران معامله می‌شوند، تراش ضعیف دارند و از کیفیت پایینی برخوردارند. از این رو خریداران، الماس را با قمیتی ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر از قیمت جدول راپاپورت ۲۰۲۲، خریداری می‌کنند.

 

تاثیر رنگ الماس در قیمت آن

لعل سبز رضوان-رنگ الماس

یکی از فاکتور‌هایی که در جدول راپاپورت نمایش داده می‌شود، رنگ الماس است. در واقع رنگ الماس نشان می‌دهد که الماس چقدر بی‌رنگ است. بر اساس طبقه بندی GIA، بالاترین درجه رنگ الماس D بی رنگ و پایین‌ترین گرید آن Z سایه رنگ قهوه‌‌ای یا زرد قابل توجه در چشم غیر مسلح است.

اما اگر طیف رنگی الماس به سمت حرف Z نزدیک‌تر شود نشان می‌دهد الماس‌ها تیره رنگ خواهند شد. البته چشم ما نمی‌تواند تفاوت خاصی بین رنگ D و F را مشاهده کند.

بعد از I رنگ‌ها متمایل به زرد دیده می‌شوند. اما با این حال، اینکه الماس بی‌رنگ ما روی چه رکابی سوار شده است، مهم است. از نظر قدرت دید ما، تفاوت چندانی بین رنگ‌ها دیده نمی‌شود. به همین دلیل است که باید از کارشناسان ماهر کمک بگیریم.

توجه کنید که اگر رنگ الماس کاملا زنده و یکنواخت باشد و این رنگ یکنواخت و زنده در کل این سنگ قیمتی اشباع شده باشد قیمت آن بالاتر و ارزش آن بیشتر است.

تاثیر پاکی الماس در قیمت آن

 

لعل سبز رضوان

درجه پاکی الماس با ابزار بزرگنمایی مشخص می‌شود.

اینکلوژن‌هایی که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند و یا با لوپ فقط می‌توان آن را دید، گرید پاکی SI1 دارند. قیمت این الماس‌ها ۵۰٪ کمتر از نوع درون پاک است.

گرید FL یعنی فاقد هرگونه ناپاکی درونی و سطحی، برعکس I۳ یعنی الماس به شدت ناپاک است.به طور معمول درجه SI یا VS برای سنگ‌های زیر ۲۰ سوت قیمت پایین‌تری دارد.

سنگ‌هایی با درجه پاکی VVS به بالا قیمت بالاتر دارند.

تاثیر تراش الماس در قیمت آن

 

⦁ اگر الماس مورد نظر دارای تراش کلاس ۱ می‌باشد، ۱۰ درصد به عدد به دست آمده اضافه می‌شود.
⦁ اگر الماس مورد نظر دارای تراش کلاس ۳ باشد، ۱۰ الی ۱۵ درصد از ارزش به دست آمده کاسته می‌شود.
⦁ اگر الماس مورد نظر دارای تراش کلاس ۴ باشد، ۲۰ الی ۵۰ درصد از ارزش به دست آمده کسر می‌گردد.
⦁ اگر الماس مورد نظر دارای تراش‌های ضعیف یا poorly cut باشد، ۱۰-۴۰٪ کمتر از نوع تراش عالی لیست محاسبه می‌شود.

تاثیر وزن الماس در قیمت آن

 

برای پیدا کردن قیمت نهایی، عدد به دست آمده از پاکی و کیفیت در وزن آن ضرب می‌شود. بنابراین هر چقدر وزن بیشتر باشد، قیمت نیز بیشتر می‌شود. الماس‌هایی که سایز بزرگ هستند بسیار کمیاب می‌باشند، بنابراین هر چقدر اندازه الماس بزرگتر باشد قیمت الماس هم مطابق با آن بیشتر می‌شود.

وزن الماس را با واحد قیراط می‌سنجند. یک قیراط برابر با ۲۰۰ میلی گرم و هر ۵ قیراط را یک گرم محاسبه می‌کنند. Ct یک قیراط است و Ct. Tw وزن کل قیراط را نشان می‌دهد.

توجه کنید اگر در یک جفت گوشواره وزن کل، یک قیراط باشد به این معنی است که در هر جفت گوشواره نیم قیراط الماس وجود دارد. هر ۱۰۰ نقطه در سیستم نقطه‌‌ای اندازه گیری وزن الماس نشان دهنده یک قیراط است.

توجه کنید برای محاسبه وزن الماس‌های کوچک از این سیستم نقطه‌‌ای استفاده می‌شود.

 

سخن پایانی

جدول راپاپورت ۲۰۲۲ نمی‌تواند قیمت دقیق الماس را تعیین کند. اما برخی از افراد برای تعیین قیمت تخریبی از این جدول استفاده می‌کنند.

در واقع کارایی اصلی این جدول این است که ارزش تقریبی درجه شفافیت، رنگ و تراش یک معامله الماس را با توجه به وزن، رقم بزند. وزن الماس نیز به وسیله میکرومتر اندازه گیری می‌شود.

این جدول به صورت رایگان در برخی سایت‌ها وجود دارد و مدام آپدیت می‌شود تا افراد به جدید‌ترین قیمت‌های الماس دسترسی داشته باشند.